Gmina Szczecin chce powołać spółkę, która zajmie się budową spalarni odpadów komunalnych – informuje Gazeta Wyborcza Szczecin. Rozważana jest też emisja obligacji, których sprzedaż zasili finansowanie inwestycji.

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej",  budową spalarni, czyli przedsięwzięcia o nazwie Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiana Odpadów, gmina Szczecin chce ruszyć na początku przyszłego roku. Inwestycja – jedna z największych w ostatnich latach – jest na liście ośmiu dużych projektów spalarni, które zostały zakwalifikowane do wsparcia unijnymi funduszami w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. To lista tzw. projektów kluczowych. Koszt szczecińskiej spalarni to 607 mln zł, z tego unijne wsparcie może wynieść 242 mln zł. 360 mln zł musi znaleźć gmina. Dlatego Szczecin planuje powołać spółkę, która organizacyjnie zajmie się budową spalarni.

– Gmina Szczecin przekaże spółce 60 mln zł na inwestycję, pozostała kwota – 300 mln zł – pochodzić będzie z wyemitowanych przez spółkę obligacji – mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą" skarbnik miasta Stanisław Lipiński.

eko-lokator 250 x 300

Na takie rozwiązanie zgodę będzie musiała wydać nowa rada miasta. Emisja obligacji przez gminną spółkę spowoduje, że zadłużenie nie będzie obciążać gminnego budżetu i obniżać zdolności kredytowej miasta.

źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj