Gmina Szczecin chce powołać spółkę, która zajmie się budową spalarni odpadów komunalnych – informuje Gazeta Wyborcza Szczecin. Rozważana jest też emisja obligacji, których sprzedaż zasili finansowanie inwestycji.

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej",  budową spalarni, czyli przedsięwzięcia o nazwie Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiana Odpadów, gmina Szczecin chce ruszyć na początku przyszłego roku. Inwestycja – jedna z największych w ostatnich latach – jest na liście ośmiu dużych projektów spalarni, które zostały zakwalifikowane do wsparcia unijnymi funduszami w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. To lista tzw. projektów kluczowych. Koszt szczecińskiej spalarni to 607 mln zł, z tego unijne wsparcie może wynieść 242 mln zł. 360 mln zł musi znaleźć gmina. Dlatego Szczecin planuje powołać spółkę, która organizacyjnie zajmie się budową spalarni.

– Gmina Szczecin przekaże spółce 60 mln zł na inwestycję, pozostała kwota – 300 mln zł – pochodzić będzie z wyemitowanych przez spółkę obligacji – mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą" skarbnik miasta Stanisław Lipiński.

Na takie rozwiązanie zgodę będzie musiała wydać nowa rada miasta. Emisja obligacji przez gminną spółkę spowoduje, że zadłużenie nie będzie obciążać gminnego budżetu i obniżać zdolności kredytowej miasta.

źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj