Ministerstwo Środowiska chce, aby klienci płacili w sklepach za wydawane im torebki foliowe. Torby z tworzywa sztucznego zostaną objęte maksymalnie 40-groszową opłatą recyklingową – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy w "DGP" resort środowiska chce za pomocą takich rozwiązań wymusić na klientach, by rezygnowali z opakowań z tworzyw sztucznych na rzecz papierowych lub wielokrotnego użytku. To sklepy tak naprawdę będą pobierały od swoich klientów opłatę recyklingową, którą następnie będą uiszczać na rachunki urzędów marszałkowskich. To, ile ostatecznie wyniesie wysokość takiej opłaty recyklingowej, określi minister środowiska w rozporządzeniu do nowej ustawy.

– Sklepy już obecnie pobierają opłaty za wydawane torebki. Jednak takie postępowanie powoduje, że z opakowań tych nie rozliczają się w ramach obowiązków określonych przepisami ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej – tłumaczy cytowana przez "DGP" Magdalena Sikorska, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Zgodnie z przyjętym projektem torebki foliowe zostaną objęte opłatą recyklingową dopiero w 2015 roku.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj