Jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych leśnych obszarów w całej Europie jest Puszcza Bukowa, wchodząca w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie tutaj w 2019 r. powstała pierwsza w Polsce ścieżka dydaktyczna shinrin yoku (kąpiele leśne).

To właśnie w tym miejscu, wspólnie z Nadleśnictwem Gryfino, poprowadziłem pierwszy spacer edukacyjno-terapeutyczny. W tamtym czasie była to absolutna nowość. Mało kto wiedział, czym jest kąpiel leśna czy terapia lasem. Od tamtego czasu minęło 5 lat, a w Puszczy Bukowej na kąpielach leśnych były już setki osób spragnionych powrotu do natury. Temat wpływu środowiska leśnego na ludzki organizm stał się dziś bardzo popularny. Na polskim rynku pojawiła się nowa literatura, pojawili się nowi przewodnicy leśni, powstały stowarzyszenia, szkoły i fundacje leśne, zachęcające do głębszego kontaktu z lasem. Korzyści, jakie płyną z tej praktyki, są wręcz zdumiewające. Ponad 30 lat naukowych badań w różnych instytucjach na całym globie potwierdza profilaktyczną skuteczność na poziomie fizycznym i psychicznym tej wyjątkowo prostej i przyjaznej praktyki, którą nazywamy kąpielami leśnymi.

Czym dokładnie są kąpiele leśne?

Shinrin yoku, czyli kąpiele leśne, przywędrowały do nas z Japonii. Termin ten znaczy dosłownie las i kąpiel i odnosi się do zanurzenia w atmosf...