W powiecie jaworskim kolejna inwestycja będzie sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dzięki pozyskaniu 175 tys. zł. zmodernizowana zostanie przydomowa oczyszczalnia ścieków, obsługująca blisko 120 mieszkańców Domu Dziecka w Kaczorowie.

Od 1992 roku na terenie Domu Dziecka w Kaczorowie funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków typu NBOS-30. Po blisko 15 latach eksploatacji oczyszczalni ścieków cała instalacja praktycznie nie spełnia żadnych wymogów, zarówno pod względem skuteczności oczyszczania ścieków, jak również pod względem stanu technicznego. Przeprowadzone oględziny zewnętrzno–wewnętrzne stanu technicznego oczyszczalni ścieków potwierdzają, że oczyszczalnia nosi liczne ślady uszkodzeń.

Dlatego też podjęto decyzję o modernizacji przydomowej oczyszczalni ścieków i dostosowanie jej do najnowszych wysokich norm unijnych, dotyczących ochrony środowiska. Małe przydomowe oczyszczalnie ścieków to urządzenia dostępne w konfiguracji od 4 do 500 osób, co sprawia, że nadają się idealnie dla hoteli, pensjonatów, czy małych osiedli. Przydomowe oczyszczalnie ścieków powoli ale skutecznie wypierają popularne zbiorniki bezodpływowe (tzw. przydomowe szamba). Nakłady inwestycyjne, obejmujące koszty zakupu oraz montażu przydomowych oczyszczalni ścieków są nieznacznie wyższe przy oczyszczalniach ścieków, ale za to niskie ich koszty eksploatacyjne i kwestie komfortu nie pozostawiają złudzeń, że popularne szambo odchodzi do lamusa.źródło: powiat-jawor.org.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj