1 / 13

Już po raz trzeci w tym roku gdańska oczyszczalnia ścieków otworzyła swoje progi dla wszystkich zainteresowanych tym, jak na co dzień funkcjonuje obiekt.

18 lipca po oczyszczalni oprowadzali mieszkańców prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezes miejskiej spółki – będącej eksploatatorem obiektu – Saur Neptun Gdańsk, Serge Bosca. Zwiedzający mieli okazję poznać historię gdańskiego systemu kanalizacyjnego oraz dowiedzieć się więcej na temat inicjatyw miasta podejmowanych na rzecz mieszkańców w obszarze wodociągowo-kanalizacyjnym.

Trasa zwiedzania prowadziła przez poszczególne obiekty oczyszczalni. Wielkie wrażenie na odwiedzających zrobiły rozległe tereny, na których są one rozmieszczone. Zainteresowanie budziły stosowane metody oczyszczania oraz technologie pozwalające na uzyskanie wysokich wskaźników jakościowych, którymi może poszczycić się gdańska oczyszczalnia. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć proces oczyszczania ścieków na różnych jego etapach oraz zapoznać się z jego przebiegiem.

Na wszystkie pytania natury technicznej i procesowej odpowiedzi udzielał Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. Eksploatacji SNG SA. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, która prowadzona jest przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o. Goście zobaczyli również Zamknięte Komory Fermentacyjne oraz budynek Elektrociepłowni Biogazowej zlokalizowane na terenie oczyszczalni.

Dzięki projektowi Otwarta Oczyszczalnia, realizowanemu przez Miasto Gdańsk oraz miejskie spółki wodociągowe Saur Neptun Gdańsk i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, od maja do lipca gdańską oczyszczalnię ścieków odwiedziło już ponad 50 osób. Najbliższa wizyta w ramach tego projektu odbędzie się 22 sierpnia. Będzie to ostatnia zaplanowana na ten rok wizyta, i tym samym możliwość obejrzenia Oczyszczalni Wschód.

Zainteresowanych udziałem w wizycie na oczyszczalni zapraszamy na stronę internetową projektu www.otwartaoczyszczalnia.pl, gdzie znaleźć można wiele ciekawych informacji oraz zgłosić chęć uczestnictwa w najbliższej wizycie.

Czytaj więcej

Skomentuj