– Nie osiągnęliśmy efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami, mówił na antenie „Sygnałów Dnia” Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk. Przepis wejdzie w życie z początkiem września.

Z początkiem września ma wejść w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (nazywana ustawą śmieciową). Po podpisie prezydenta czeka na publikację.

Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku. Szef resortu środowiska przyznał, że przedsiębiorcy obchodzą przepisy nakazujące pobieranie od klientów opłat recyklingowych za torby foliowe o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów. Sprzedawcy wydawali bez opłaty recyklingowej torby grubsze, przez co skarb państwa miał tracić miliony złotych, a zarabiały sklepy.

Zdaniem ministra ustawa nie spełniła swojej roli, jeśli chodzi o przewidywane wpływy do budżetu państwa. Według szacunków resortu finansów, wpływy z opłaty recyklingowej mają tylko w tym roku wynieść 63 mln złotych, a w przyszłym 1,4 mld. W 2018 roku wpływy do budżetu z tytułu opłaty za foliówki wyniosły tylko 64 mln zł zamiast 1,15 mld zł.

Stąd decyzja o objęciu obowiązkową opłatą każdej torby foliowej wydawanej w sklepie (wyłączone będą z niej tylko najcieńsze torebki i folia do owijania produktów, np. pieczywa, warzyw). Foliówka wydawana w sklepach będzie kosztowała 20 groszy plus podatek VAT.

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj