W Rewalu rozpoczęły się prace związane z refulacją plaży. Kolejny odcinek wybrzeża rewalskiego zostanie zasilony piaskiem z dna morskiego znacznie zwiększając szerokość brzegu morskiego.

W ostatnich dniach na terenie gminy Rewal Urząd Morski w Szczecinie rozpoczął kontynuację prac mających na celu ochronę terenów brzegowych i odbudowę plaży.

Proces refulacji plaży polega na przetransportowaniu piasku z dna morza za pomocą wyspecjalizowanych pogłębiarek i przemieszczenie go na brzeg morski, a następnie rozgarnięciu go maszynami budowlanymi. Piasek na plaże trafia najczęściej poprzez ułożony stalowych rurociąg łączący pogłębiarkę z brzegiem. Odbudowa plaż, aby miała długotrwały skutek, powinna być powtarza przez okres nawet kilku lat. 

Na poszerzenie plaży na długości ok. 1 km potrzebne jest od ok. 50 do 70 tysięcy metrów sześciennych piasku. Prace w gminie Rewal prowadzone będą na odcinku na wschód od Trzęsacza do Przystani rybackiej  w Rewalu.

Oprócz prac zasilania brzegów morskich Urząd Morski w Szczecinie w najbliższym czasie rozpocznie, także modernizację ostróg morskich w Rewalu i Niechorzu oraz zabezpieczenie klifu za pomocą kamienia łamanego w najbardziej narażonych na abrazję odcinkach wybrzeża rewalskiego.

źródło: wfos.szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj