Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Odpady niebezpieczne. Oto wyrok w sprawie nielegalnego obrotu. Pozbawienie wolności, grzywny oraz ponad 1,3 mln zł nawiązki na rzecz NFOŚiGW

Odpady niebezpieczne. Oto wyrok w sprawie nielegalnego obrotu. Pozbawienie wolności, grzywny oraz ponad 1,3 mln zł nawiązki na rzecz NFOŚiGW
31.03.2025, o godz. 12:12
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, 20 marca 2025 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która w okresie od września 2017 roku do kwietnia 2018 roku zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych na terenie Częstochowy oraz innych miast.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, brali udział w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

Chodzi o 11 nielegalnych składowisk

 
Zadaniem inspektorów było prowadzenie czynności dowodowych, które pozwoliły na szczegółowe ustalenie metody działania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem odpadami niebezpiecznymi. Dzięki ścisłej współpracy służb udało się zlokalizować 11 nielegalnych składowisk oraz zebrać niezbędne dowody, co miało istotne znaczenie dla wydanego wyroku sądowego.

 

Niemal 30 osób skazanych. Pozbawienie wolności, grzywny oraz ponad 1,3 mln zł nawiązki na rzecz NFOŚiGW

Sąd skazał kierującego grupą Marka P. na 8 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 160 tys. zł. Andrzej N. został skazany na 6 lat i 5 miesięcy więzienia oraz 140 tys. zł grzywny. Krzysztof D. i Dariusz B. otrzymali kary po 6 lat pozbawienia wolności oraz grzywny po 50 tys. zł, a Tomasz P. został skazany na 5 lat więzienia i 120 tys. zł grzywny. Pozostałych 24 oskarżonych otrzymało kary od 1 roku i 2 miesięcy do 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości od 20 do 40 tys. zł. Ponadto wszyscy skazani zobowiązani są do wpłacenia na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawiązek o łącznej wartości niemal 1,3 mln zł. Część oskarżonych ma również obowiązek naprawienia szkód wyrządzonych pokrzywdzonym.

Wyrok ten, choć nie jest jeszcze prawomocny, to ważny krok w procesie zwalczania tzw. „mafii śmieciowej” – podkreśla WFOŚ w Katowicach.


Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 stycznia 2025 roku każda ilość odpadów niebezpiecznych musi być ewidencjonowana

Odpady takie jak: inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone, filtry olejowe, baterie i akumulatory ołowiowe, gleba i ziemia zawierające substancje niebezpieczne – dotychczas były zwolnione z obowiązku ewidencji, jeśli ich ilość nie przekraczała określonych limitów. Nowe przepisy znoszą te zwolnienia.

Aktualne regulacje oraz obowiązki ewidencyjne związane z odpadami niebezpiecznymi omówimy 23 maja 2025 podczas szkolenia online: Gospodarka odpadami niebezpiecznymi – postępowanie, ewidencja, dokumentacja

Szczegóły na stronie: niebezpieczne.abrys.pl

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026