Poznańscy policjanci udaremnili składowanie nielegalnych odpadów na terenie powiatu kościańskiego. Właścicieli dwóch spółek działając na szkodę poznańskiej spółki komunalnej wywozili odpady na pola uprawne.

Dokonywanie odzysku odpadów w takich warunkach lub w taki sposób, że zagraża to życiu lub zdrowiu człowieka, jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat więzienia.

Sprawa miała swój początek 13 maja br. Wówczas dwóch właścicieli spółek z terenu powiatu wschowskiego i z Grodziska Wielkopolskiego, mimo braku możliwości spełnienia warunków ze względu na ilość oraz sposób przetworzenia odpadów, podpisało umowę z poznańską spółką wodociągową. Wartość usługi to koszt blisko 5 milionów złotych. Nieczystości wywożono na pola uprawne w powiecie wschowskim, poznańskim i grodziskim.

W październiku br. policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą przyczynili się do udaremnienia wyrzucenia odpadów. W chwili kiedy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, kierowca jednej z ciężarówek zaczął zrzucać swój ładunek. Na miejsce wezwano właściciela terenu oraz inspektorów ochrony środowiska.

Teraz sprawę badają śledczy z poznańskiej komendy, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Funkcjonariusze sprawdzają czy właściciele spółek dopuścili się czynów z kodeksu karnego, dotyczących przestępstw przeciwko środowisku. Za dokonywanie odzysku odpadów w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, grozi kara do 5 lat więzienia.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj