Lubuscy celnicy ujawnili ponad 20 ton odpadów przemycanych w ciężarówkach do Polski. Akcja masowej kontroli pojazdów, w której uczestniczyli także funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Inspektoratu Transportu Drogowego, skierowana była właśnie na nielegalny przemyt odpadów.

Do kontroli drogowej w pobliżu dawnego przejścia granicznego w Świecku zatrzymano samochód ciężarowy marki Volvo, którego kierowcą był 37-letni mieszkaniec Jarocina. Kierowca oświadczył, że przewozi z Anglii do Polski odzież używaną oraz przedstawił list przewozowy i dokument ważenia pojazdu.

Funkcjonariusze stwierdzili, że w załadowanych na naczepę workach foliowych znajdują się zniszczone buty, torebki, przeterminowane kosmetyki oraz nieposortowana odzież używana, które zostały zakwalifikowane przez towarzyszących kontroli inspektorów ochrony środowiska jako odpady. Za wprowadzenie do Polski odpadów bez wymaganego zezwolenia grożą kary grzywny 50-300 tys. zł.

W 2009 r. Służba Celna w całej Polsce udaremniła 63 próby nielegalnego przywozu odpadów do naszego kraju (sama nieposortowana odzież ważyła 100 t). Od początku tego roku pracownicy Izby Celnej w Rzepinie udaremnili 7 prób nielegalnego przywozu odpadów (o łącznej wadze ponad 108 ton).

źródło: Izba Celna w Rzepnie

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj