W sobotę 15 sierpnia o godz. 16:30 przy Skwerze im. Anny Walentynowicz (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego we Gdańsku Wrzeszczu) odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz (1929-2010), który powstał ze składek społecznych.

W wyniku zbiórki społecznej, w dużej mierze od członków NSZZ „Solidarność”, zebrano blisko 90 tys. zł. Inicjatorem zbiórki i powstania pomnika było Stowarzyszenia „Godność”, a 25 czerwca 2015 r. Rada Miasta Gdańska uchwaliła jego powstanie. Autorem monumentu jest Stanisław Milewski.

Dzień odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowy, ponieważ 15 sierpnia przypada 86. rocznica urodzin działaczki Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielki w sierpniu 1980 r. NSZZ „Solidarność”. Przypomnijmy, że 8 sierpnia 1980 r., pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk, w czasie którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Walentynowicz do pracy.

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Odsłonięcia pomnika dokonają: syn Anny Walentynowicz Janusz oraz jej wnuk Piotr Walentynowicz (radny Miasta Gdańska).

Program uroczystości:

1. Odegranie hymnu państwowego.

2. Wystąpienie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

3. Wystąpienie prezesa Stowarzyszenia „Godność” Czesława Nowaka.

4. Poświęcenie pomnika przez przedstawiciela Archidiecezji Gdańskiej.

5. Wystąpienie historyka i autora książki o Annie Walentynowicz – Sławomira Cenckiewicza, który przypomni najważniejsze fakty z jej życiorysu i odczyta list Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników uroczystości.

6. Wystąpienie współtwórcy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność” Andrzeja Gwiazdy.

7. Wystąpienie wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza.

8. Wystąpienie Jana Karandzieja z WZZ Wybrzeża.

9. Wystąpienie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

10. Pieśni patriotyczne i solidarnościowe w wykonaniu Jana Kołakowskiego.

11. Otwarcie wystawy poświęconej życiu i walce Anny Walentynowicz, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj