Już w najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się inauguracja projektu społeczno-artystycznego „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny”.

Idea projektu „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny” opiera się na odzyskiwaniu przestrzeni publicznej w wymiarze społecznym, architektonicznym i historycznym, dzięki połączeniu energii mieszkańców, potencjału Targówka Fabrycznego z wykorzystaniem koncepcji recyklingu.

– Pomysł na akcję zrodził się dzięki konsultacjom społecznym przeprowadzonych przez Dzielnicę Targówek. Projekt był na każdym etapie tworzony i konsultowany wraz ze społecznością lokalną, dlatego realizowane działania są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Działamy dla społeczności lokalnej i wspólnie z nią, ponieważ w taki sposób rozumiemy koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu”– mówi Sławomir Michalak, prezes Miejskiego Przedsiebiorstwa Oczyszczania w Warszawie, które jest organizatorem przedsięwzięcia.

W ramach projektu przygotowano szereg działań społeczno-artystycznych m.in. stworzono szlak rowerowy po zabytkach Targówka Fabrycznego (nieskończone metro, przedwojenne fabryki, drewniany dom Balcerka z „Alternatywy 4“). Na trasie szlaku zamieszczono tablice informacyjne z numerem telefonu, pod który dzwoniąc, można wysłuchać informacji dotyczących danego miejsca oraz legend o Targówku Fabrycznym, które napisała Sylwia Chutnik, zainspirowana historią dzielnicy. W sobotę o godz. 14:00 odbędzie się wspólny z artystami oraz Warszawską Masą Krytyczną przejazd trasą Audioroweru. Studenci Architektury Politechniki Warszawskiej wspólnie z mieszkańcami Targówka z odzyskanych materiałów zbudowali przestrzeń, która dla dzieci będzie stanowić plac zabaw, a dla dorosłych  przyjazne miejsce do sąsiedzkich spotkań. W sobotę od godz. 13:00 rozpocznie się tworzenie pierwszej komiksowej galerii na  świeżym powietrzu. Wspólnie z Przemkiem „Trustem” Truścińskim zostaną pomalowane fragmenty rur ciepłowniczych, które przebiegają po Dzielnicy. Dodatkowo w ramach projektu od 27 maja przez sześć kolejnych sobót na placu przy Kanałku Bródnowskim będzie kontynuowane kino plenerowe, gdzie będą wyświetlane najlepsze filmy ostatniego sezonu.

Celem projektu jest aktywizacja i integracja mieszkańców Targówka oraz kształtowanie przyjaznej przestrzeni publicznej, która będzie zachęcać do odzyskiwania pamięci o historii dzielnicy i wskazywać, że Targówek Fabryczny to także zabytkowe kamienice, przedwojenne drewniane domy, las w środku miasta oraz gościnni i otwarci mieszkańcy.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj