Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Offsetowanie COP 14

Offsetowanie COP 14
15.12.2008, o godz. 10:33
czas czytania: około 3 minut
0

Ministerstwo Środowiska ogłosiło sposób zrekompensowania emisji CO2, które towarzyszą Konferencji Klimatycznej w Poznaniu. W większości emisja gazów cieplarnianych zostanie zredukowana za pomocą zakupu uprawnień do emisji CO2.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Zgodnie z wymogami ONZ poznańska konferencja COP 14, podobnie jak pozostałe konferencje Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, mają jak najmniej wpływać na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Z tego względu organizatorzy COP 14, już w fazie przygotowań do szczytu, zadbali o to, by jego wpływ na środowisko został ograniczony do minimum.

Wśród licznych działań proekologicznych wprowadzono m.in. system powiadamiania o codziennych planach spotkań wprost na telefony komórkowe zainteresowanych osób w celu ograniczenia druku dokumentów. Flotę samochodową oparto na modelach napędzanych wodorem, a transport miejski dla uczestników szczytu jest bezpłatny. Ponadto wszelkie materiały budowlane, wykorzystane podczas przygotowań Konferencji, podlegać będą recyklingowi, a na terenie Konferencji znajdują się kosze do segregacji śmieci.

Powyższe działania, mimo że ograniczają emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, to jednak przy tak ogromnym przedsięwzięciu jak międzynarodowy szczyt nie są w stanie zredukować jej do zera. Z tego właśnie powodu, każdego roku, kolejni gospodarze Konferencji klimatycznej podejmują dodatkowe działania mające na celu powstrzymanie jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Początkowo szacuje się ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery w czasie negocjacji, a następnie wdraża się różnorodne działania offsetowe.

Kalkulacja emisji dla COP 14

Za przygotowanie estymacji emisji z COP 14 odpowiada Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE). Emisja z poznańskiego szczytu, ze względu na źródła jej pochodzenia, podzielona została na kilka kategorii i obejmuje:
•    Transport uczestników do Poznania i z powrotem;
•    Transport po Poznaniu – z hoteli na teren targów i z powrotem;
•    Emisję związaną z zakwaterowaniem uczestników w bazie hotelowej;
•    Emisję związaną z wykorzystaniem budynków na terenie MTP.

Przeprowadzona dotychczas przez KASHUE estymacja emisji CO2 podczas COP 14 opiera się na wstępnych danych przekazanych przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Zakłada ona obecność 8000 uczestników przebywających przez 14 dni na terenie Poznania.

Obecnie wstępne szacunki dotyczące emisji CO2 związanej z organizacją i prowadzeniem Konferencji COP 14 są następujące:
•    Emisja CO2 z transportu lotniczego: 17 459 MG CO2;
•    Emisja z transportu lokalnego: 127 MG CO2
•    Całkowita emisja CO2 z bazy hotelowej (produkcja prądu oraz ciepła): 2 716 MG CO2;
•    Całkowita emisja CO2 z wykorzystania budynków MTP: 1 409 MG CO2;
•    Emisja całkowita z COP 14: 21 711 Mg CO2.
(Mg= 1 tona)

Dane niezbędne do ostatecznych wyliczeń zostaną precyzyjnie określone dopiero po zakończeniu konferencji, tj. po 12 grudnia, kiedy będą już dostępne wszystkie dane niezbędne do wyliczeń.

Wybór i wdrożenie działań offsetowych

Po obliczeniu przybliżonej ilosci gazów cieplarnianych, których emisja związana jest z organizacją poznańskiej Konferencji COP 14, wybrane zostaną działania kompensujące jej negatywny wpływ na środowisko. Można je podzielić na dwa rodzaje:
•    Działania bazujące na uprawnieniach do emisji (polegają na przekazaniu przez Polskę uprawnień AAUs na rzecz Funduszu Adaptacyjnego w celu ich późniejszego wykorzystania na finansowanie projektów na całym świecie)
•    Działania bezpośrednio przyczyniające się do redukcji emisji w kraju (zalesianie oraz wymiana żarówek na energooszczędne).
Polska dokona kompensacji emisji z COP 14 w następujących proporcjach:
•    90% emisji offsetowane za pomocą uprawnień do emisji CO2
•    10% emisji offsetowane za pomocą działań bezpośrednio redukcyjnych – zalesiania, wymiana żarówek;


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024