Mieszkańcy Sandomierza mogą być spokojni o dostawy wody z miejskiej sieci. Jeden ze strategicznych dla miasta obiektów – zbiornik wody pitnej przeszedł kompleksowy remont. Dzięki temu zabezpieczone zostały dostawy dla około 30 tys. odbiorców.

Olbrzymi zbiornik sandomierski został wybudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Niestety jego stan techniczny był fatalny. W konstrukcji pojawiły się liczne ubytki. Ale na szczęście to już przeszłość. Instalacja została wzmocniona, otynkowana zaprawą mineralną. Oprócz tego wymieniono urządzenia hydrauliczne i zasuwy.

Z własnego budżetu

Renowacja zbiornika kosztowała prawie 1 mln zł netto. Wszystkie pieniądze pochodziły z budżetu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, a inwestycja trwała od 2019 roku. Remont zbiornika był konieczny, ponieważ mieszkańcom miasta groziło ryzyko przerw w dostawach wody pitnej.

Czas na drugi

Zbiornik ma pojemność 3 tys. metrów sześciennych, osiem metrów wysokości i 25 metrów średnicy. W jego sąsiedztwie znajduje się bliźniacza konstrukcja, którą PGKiM także chce w najbliższym czasie odnowić. Woda do zbiorników przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej dostarczana jest z ujęcia Romanówka, znajdującego się w gminie Dwikozy, 14 kilometrów od Sandomierza. W zbiornikach, zgodnie z przepisami musi być także zapas wody do celów przeciwpożarowych. W ostatnich trzech latach, w Sandomierzu wybudowano 8 km wodociągów i 5 km kanalizacji, oprócz tego zmodernizowany został zbiornik w oczyszczalni ścieków.

Czytaj więcej

Skomentuj