Trwają konsultacje nad porozumieniem przedstawicieli kilkudziesięciu gmin województwa Warmińsko-Mazurskiego, które wyraziły chęć przystąpienia do Spółki realizującej projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”. Dziś odbędzie się kolejna runda spotkań.

Olsztyński projekt wkracza w decydująca fazę, w której powiększa się zakres współpracy i wspólnych działań wszystkich partnerskich gmin. Olsztyn i samorządy z regionu są coraz bliżej podpisania porozumienia o przystąpieniu do spółki, której głównym celem jest uporządkowanie i organizacja gospodarki odpadami na terenie kilkudziesięciu gmin województwa warmińsko-mazurskiego poprzez stworzenie kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów na ich terenie.

Do realizacji projektu stolica regionu zaprosiła 39 samorządów terytorialnych województwa warmińsko-mazurskiego. Przedsięwzięcie przewiduje wyposażenie wspólnej Spółki w majątek, uzyskanie dofinansowania z Funduszu Spójności w wysokości 55,5% kosztów całkowitych z przeznaczeniem na wybudowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

– Na bazie tej inwestycji powstanie regionalny system zagospodarowania odpadów, który pozwoli spełnić obowiązki nałożone przez przepisy prawa wspólnotowego. Inne alternatywy dla tego rozwiązania są znacznie mniej efektywne i pociągają za sobą zaangażowanie własnych środków finansowych – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

źródło: olsztyn.eu

Czytaj więcej

Skomentuj