Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

ONZ apeluje o działania na rzecz ochrony mórz i oceanów, zapowiada konferencję

ONZ apeluje o działania na rzecz ochrony mórz i oceanów, zapowiada konferencję
jwo
26.05.2017, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

O wspólne podjęcie działań mających zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów zaapelował w środę przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson. Problematyce tej poświęcona będzie nadchodząca konferencja ONZ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Ochrona mórz i oceanów to najbardziej ambitny z celów zrównoważonego rozwoju – stwierdził przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson podczas spotkania dla prasy, zapowiadającego konferencję ONZ “Nasze oceany, nasza przyszłość”, która odbędzie się od 5 do 9 czerwca w Nowym Jorku.

Będzie to pierwsza w historii konferencja ONZ poświęcona gwałtownie pogarszającemu się stanowi mórz i oceanów świata. Wezmą w niej udział państwa członkowskie ONZ, przedstawiciele agend Narodów Zjednoczonych, organizacji międzyrządowych i organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz świata akademickiego i nauki.

– Wyraźnie widać, że ocean jest w ogromnych tarapatach. Jeśli spojrzeć na przykład na poziom zasobów rybnych na całym świecie – widać, że coraz bardziej naruszamy ich równowagę – podkreślił Thomson.

– Mówiąc jako dziadek: czuję, że z powodu naszego podejścia do wykorzystywania zasobów światowego oceanu, okradamy nasze wnuki – dodał.

Ochrona oceanów, mórz i zasobów morskich oraz wykorzystywania ich w sposób zrównoważony – to czternasty spośród tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez ONZ we wrześniu 2015 r. Postuluje on m.in. objęcie ochroną co najmniej 10 proc. wybrzeży i obszarów morskich, znaczne zmniejszenie zanieczyszczeń mórz i oceanów, jak również skuteczne uregulowanie kwestii połowów i wyeliminowanie nadmiernych połowów ryb.

– Ambitna jest tutaj zarówno skala czasowa – sądzimy, że wszystkie nasze założenia są możliwe do osiągnięcia do 2030 roku, jak i wiele z postawionych celów – stwierdził Andrew Hudson z programu Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju. – Mam tutaj na myśli np. wyeliminowanie nadmiernych połowów ryb w ciągu najbliższych trzech lat, do 2020 roku, czy walkę z odpadami plastikowymi zalegającymi w oceanie. Jeśli nic z tym nie zrobimy, już niedługo ilość plastiku w oceanach może być większa, niż liczba ryb.

Uczestnicy czerwcowej konferencji mają opracować trwałe rozwiązania i zmobilizować działania, które zapobiegną drastycznemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów. Organizatorzy zapowiadają, że konferencja ma się zakończyć przyjęciem deklaracji “Wezwanie do działania” (“Call for Action”).

Wody mórz i oceanów pokrywają 70 proc. powierzchni Ziemi. Największym zagrożeniem dla nich jest działanie człowieka. Odpady plastikowe przyczyniają się co roku do śmierci miliona ptaków morskich, 100 tys. ssaków morskich i niezliczonych ryb. Ma to negatywny wpływ nażycie i dobrobyt ludzi.

Szacuje się, że w samym Morzu Bałtyckim ok. 10 procent powierzchni dna to pustynie morskie, czyli obszary pozbawione życia.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024