Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Opłata depozytowa: wicepremier Pawlak vs. Fakt

Opłata depozytowa: wicepremier Pawlak vs. Fakt
10.03.2008, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Minister gospodarki chce kazać Polakom płacić za utylizację urządzeń elektrycznych przy ich zakupie – napisał dziennik Fakt. To wymóg unijnych przepisów – odpowiada resort.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Szef resortu Waldemar Pawlak (PSL) chce kazać Polakom płacić za utylizację urządzeń elektrycznych przy ich zakupie – alarmuje dziennik "Fakt". „Po co taki pomysł? Żebyśmy dbali o środowisko i nie wyrzucali na śmietnik zużytych pralek i lodówek. Pawlak stworzył już projekt ustawy wprowadzającej tzw. opłatę depozytową na sprzęt AGD i RTV, który niebawem trafi do Sejmu” – czytamy w gazecie. „Jeżeli ten ekologiczny haracz zaakceptują parlamentarzyści, to Polacy będą płacić drożej za urządzenia elektryczne już za kilka miesięcy. Ceny tych produktów wzrosną w zależności od dotychczasowej wartości. Za suszarkę czy czajnik zapłacimy więcej o 5 – 10 zł, za kuchenkę lub pralkę – nawet 50 zł” – opisuje dziennik. „Dlaczego mamy płacić za specjalistyczne niszczenie sprzętu wtedy, kiedy dopiero go kupujemy? Absurdalny pomysł Pawlaka.(…) Pieniądze z ekoharaczu wzbogacą budżet państwa kosztem zwykłych zjadaczy chleba. A środowisku to nie pomoże" – komentuje "Fakt"

Resort gospodarki zareagował na powyższe doniesienia specjalnym oświadczeniem:

„W artykule Jarosława Sulikowskiego pt. „Ekoharacz” (Fakt, 4.03.2008 r.) znalazły się nieprawdziwe informacje dotyczące projektu nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i zmianie niektórych innych ustaw . W związku z tym Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym powstaje w Ministerstwie Środowiska przy ścisłej współpracy Ministerstwa Gospodarki, a nie jak pisze redaktor J. Sulikowski, w Ministerstwie Gospodarki.

Podstawowym celem nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest uspraw¬nie¬nie obecnych instrumentów systemu gospodarowania zużytym sprzętem. Jest to wymóg nałożony dyrektywą UE (Dyrektywa nr 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) na wszystkie państwa członkowskie, w tym również na Polskę.

Pomysł opłaty depozytowej zakłada, że każdy konsument kupując sprzęt elektryczny lub elektroniczny przeznaczony do gospodarstwa domowego (np. pralkę, lodówkę, telewizor, suszarkę) w przypadku, gdy nie zwróci zużytego sprzętu tego samego rodzaju (np. lodówka za lodówkę) zobowiązany będzie uiścić opłatę depozytową w wysokości 10 proc. ceny detalicznej sprzętu (nie mniej niż 5 zł i nie więcej niż 50 zł). Opłatę będzie można odzyskać zwracając tego samego rodzaju sprzęt w ciagu 30 dni w miejscu zakupu lub w ciągu 10 lat od dnia nabycia w miejscu zbiórki zużytego sprzętu.”

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024