Memorandum podpisano w trakcie największej ukraińskiej konferencji branży naftowo-gazowej Newfolk Oil&Gas we Lwowie. Jest to drugi dokument o współpracy miedzy spółkami. W ramach pierwszego Orlen zawarł z Naftogazem trzy kontrakty na dostawy LNG do Ukrainy o łącznym wolumenie 300 mln metrów sześc. gazu.
Bardziej zróżnicowane źródła gazu
W poniedziałek Orlen ogłosił, że wraz z jego ukraińskim odpowiednikiem – Naftogazem. Oba podmioty rozszerzają “strategiczną współpracę”. “Spółki zawarły memorandum dotyczące kooperacji przy projektach wydobywczych, rozwoju segmentu downstream oraz wzmocnieniu relacji transgranicznych i handlowych” – wyjaśnił polski koncern.
Orlen zwrócił przy tym uwagę, że realizacja porozumienia “pozwoli Ukrainie m.in. zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia nie tylko w gaz, ale również ropę naftową, a także umożliwi dostęp do paliw alternatywnych”.
– Podpisane porozumienie to kolejny dowód na skuteczną realizację naszej strategii. Orlen staje się kluczem dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu – ocenił prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. I zaznaczył: “po rozpoczęciu dostaw amerykańskiego LNG dla naszego ukraińskiego partnera przyszedł czas na pogłębienie naszej współpracy. Razem możemy więcej”.
Współpraca na nowym poziomie
Z kolei prezes ukraińskiego Naftogazu Sergii Koretskyi stwierdził: “Wierzę, że możemy przenieść naszą współpracę na zupełnie nowy poziom”. Dodał, iż jest wdzięczny polskim partnerom, a przede wszystkim prezesowi Orlenu “za konstruktywny dialog i szczere wsparcie dla Ukrainy”.
Jak przekazał Orlen, w ramach podpisanego porozumienia z Naftogazem “spółki będą dążyć do zwiększenia dostaw gazu ziemnego przez Polskę do Ukrainy oraz rozwoju i wsparcia realizacji projektów w zakresie wydobycia ropy i gazu”. W ocenie polskiego koncernu, Naftogaz może skorzystać również z jego doświadczeń w zakresie modernizacji rafinerii ropy naftowej w Krzemieńczuku, a także modernizacji aktywów gazowych, zniszczonych w czasie wojny.
W grze biopaliwa
“Strony będą dążyć również do przygotowania wspólnych projektów inwestycyjnych, zarówno w zakresie sprzedaży paliw, jak również rozwoju segmentu biopaliwowego” – zapowiedział jednocześnie Orlen. Przypomniał, że jego grupa sprzedaje odbiorcom ukraińskim produkty ropopochodne, w tym benzynę, olej napędowy oraz asfalty, świadczy też usługi serwisowe dla firm z branży upstream.
Grupa Naftogaz to największe państwowe przedsiębiorstwo sektora naftowo-gazowego na Ukrainie, prowadzące działalność od poszukiwań i wydobycia, przez transport i magazynowanie, po sprzedaż gazu i ropy. Spółka – co podkreślił Orlen – odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i należy tam do największych płatników podatków. “Pomimo trwającej wojny, Naftogaz zwiększa produkcję surowców i koncentruje się na uniezależnieniu Ukrainy od importu gazu, dążąc do maksymalizacji krajowego wydobycia” – zaznaczył Orlen.
Komentarze (0)