(2.10) Starostwo Powiatowe w Mielcu skierowało do prokuratury sprawę firmy Euro Moto Trans z Dębicy. Firma wywoziła na pola w miejscowości Zdziarzec osady z oczyszczalni ścieków w Tarnowie. Jak wykazały badania, osady nie spełniają norm bakteriologicznych – czytamy w rzeszowskim wydaniu „Gazety Wyborczej” .

W sierpniu mieszkańcy Zdziarca w gminie Radomyśl Wielki zablokowali tirom drogę dojazdowa do działek, na których zrzucany był ładunek. Byli zaniepokojeni smrodem i nietypowymi porami przyjazdu transportów (wcześnie rano lub późno w nocy). Sprawą zajęły się władze lokalne i choć okazało się, że dębicka firma Euro Moto Trans, która do Zdziarca wywozi osady z oczyszczalni w Tarnowie, ma na to pozwolenie, starostwo początkowo zakazało wywózki kolejnych na najbliższe dwa tygodnie do wyjaśnienia sprawy. Firma nie zastosowała się jednak do zalecenia i wciąż zwoziła osady.

Badania przeprowadził wówczas Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Inspektorzy stwierdzili, że osad ściekowy nie spełniał norm bakteriologicznych, a więc nie mógł być wykorzystywany rolniczo. Bakterie, których w osadach było więcej niż przewidują normy, mogą powodować choroby układu pokarmowego i moczowego, wywoływać groźne zakażenie skóry i tkanki podskórnej.źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj