Na terenie kompleksu pałacowego w Choroszczy ma powstać pierwszy w Polsce ośrodek doradczo-szkoleniowy promujący ekologiczne rozwiązania.

Stworzy go Centrum Zielonych Technologii. W zamian odrestauruje jeden z niszczejących zabytków – informuje „Gazeta Wyborcza”. Unijny projekt CZT zajmuje się wykorzystywaniem przyrodniczych walorów Podlasia dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez bezpłatne szkolenia, praktyki i prezentacje uczy, jak prowadzić działalność gospodarczą w takich dziedzinach, jak np. produkcja swojskiej żywności, agroturystyka, plantacje wierzby energetycznej czy układanie dachów z trzciny.

Uwieńczeniem projektu ma być budowa pierwszego w kraju tzw. ośrodka doradczego, gdzie małe i średnie przedsiębiorstwa, zainteresowane wykorzystaniem zielonych technologii, będą mogły liczyć na fachową pomoc. Jak mówi Dariusz Ochrymiuk, prezes Podlaskiej Stacji Przyrodniczej Narew, administrator projektu, będą tam też prezentowane najnowsze technologie proekologiczne, takie jak kolektory, baterie słoneczne czy nowatorskie technologie budowlane.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2009 r. z ośrodka będą już mogli korzystać podlascy przedsiębiorcy, uczniowie i studenci.

źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj