Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Ostrożnie z dokarmianiem

Ostrożnie z dokarmianiem
29.12.2009, o godz. 11:32
czas czytania: około 2 minut
0

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wystosowała do mieszkańców Śląska apel w sprawie dokarmiania ptaków i jego skutków dla populacji tych zwierząt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

"Obecnie w wielu miastach województwa śląskiego zaobserwować można licznie zimujące ptaki wodne, które wybierają niezamarzające zbiorniki wodne jako miejsca swojego żerowania. Jednym z gatunków pozostających na zimę w naszym kraju jest podlegający ochronie gatunkowej łabędź niemy. Przyczyną zimowania tego gatunku w Polsce są coraz częściej występujące łagodne zimy, łatwy dostęp do pokarmu oraz dokarmianie przez ludzi.
 
Zimowanie w miastach przynosi ptakom wiele korzyści, ale pociąga za sobą również sporo niebezpieczeństw. Dokarmianie w okresie wiosenno-jesiennym powoduje u ptaków utratę instynktu wędrówki, co ma szczególne znaczenie jesienią, kiedy gromadzące się przed odlotem w większe grupy ptaki po dłuższym dokarmianiu decydują się pozostać przy stałym źródle pokarmu. Zimą pomoc nie zawsze nadchodzi i zaskoczone nagłymi mrozami ptaki (kiedy mniej jest spacerujących i maleją możliwości na zdobycie pokarmu) skazane są na śmierć, zamarzając w lodzie.
 
Realizacja ochrony łabędzi uwarunkowana jest podejmowaniem czynności zmierzających do umożliwienia im samodzielnego zdobywania pokarmu i zachowania instynktu do odlotu jesienią.
 
Należy zatem pamiętać o następujących zasadach:
 
– Łabędzie, kaczki i gęsi to ptaki roślinożerne i należy umożliwić im samodzielne zdobywanie pokarmu. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach można dokarmiać je drobno pokrojonymi surowymi lub gotowanymi (bez soli) warzywami, otrębami, ziarnami kukurydzy, natomiast chleb (tylko świeży!) powinien stanowić wyłącznie uzupełnienie pokarmu (zawiera sól i substancje ulepszające).

– Dokarmianie ptaków wodnych należy prowadzić jedynie zimą w okresie dużych mrozów, gdy zamarznięta jest większość zbiorników wodnych i gdy zalega gruba pokrywa śnieżna (nie należy dokarmiać w okresie od wiosny do jesieni oraz zimą, gdy nie ma dużych mrozów).

– Wybierając miejsca dokarmiania należy pamiętać, aby były one położone poza terenami narażonymi na niebezpieczeństwo spotkania z psami albo kotami oraz z dala od dróg i chodników.

– Pokarm należy podawać w taki sposób, aby nie miał on kontaktu z wodą  (np. na brzegu stawu). Mokry pokarm może ulec zamarznięciu, spleśnieniu   i zakwaszeniu. Nieodpowiednie karmienie ptaków może doprowadzić do schorzeń przewodu pokarmowego, biegunek i kwasicy.

– Należy wrzucać małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki."
 
źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024