PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Kraków wprowadza ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji miejskich. Powodem oszczędność energii i wymogi nowych regulacji

Kraków wprowadza ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji miejskich. Powodem oszczędność energii i wymogi nowych regulacji
MŁ/PAP
23.11.2022, o godz. 13:18
czas czytania: około 4 minut
0

Od 5 grudnia Urząd Miasta Krakowa zmienia godziny obsługi mieszkańców. Do miejskich instytucji ograniczających swą działalność z uwagi na ceny energii dołącza również Muzeum Krakowa, które wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zgodnie z art. 37 ustawy z 7 października 2022 r. „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej,” kierownicy jednostek sektora finansów publicznych od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Natomiast w przyszłym roku mają ograniczyć o 10 proc. energię w stosunku do zużycia z 2022 r. Kto tego obowiązku nie wykona, na podstawie art. 38 tej ustawy ma podlegać karze do 20 tys. zł. Raport z oszczędności energii elektrycznej, kierownicy jednostek sektora finansów publicznych będą przekazać prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy obowiązek.

Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miasta Krakowa

Jeśli chodzi o Urząd Miasta Krakowa to z usług świadczonych dotąd do godz. 18.00 w trzech lokalizacjach UMK (al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2 i ul. Wielicka 28a) nie będą realizowane: nadawanie nr PESEL dla obywateli Ukrainy,  wydawanie dowodów osobistych, działalność Punktu Obsługi Przedsiębiorcy. W ten sposób miasto chce zmniejszyć rachunki za prąd. Z kolei Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów. W wybrane dni placówki pozostaną zamknięte, zespół przejdzie na pracę zdalną, na miejscu nie odbędą się także wydarzenia zewnętrzne. – Zobowiązanie takie nakłada na nas “ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” – poinformował rzecznik Muzeum Krakowa Krzysztof Haczewski.

Punkty Obsługi Mieszkańca w galeriach handlowych

Jak informuje Urząd Miasta większość usług świadczonych dotychczas w trzech lokalizacjach UMK w godzinach popołudniowych będzie można zrealizować w Punktach Obsługi Mieszkańców, funkcjonujących w galeriach handlowych (Galeria Bronowice, ul. Stawowa 61; Galeria Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11; Galeria Serenada, al. Bora-Komorowskiego 41), które będą teraz otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00.

Urząd Stanu Cywilnego w godz. 15.30-18.00 będzie funkcjonował tylko w jednej lokalizacji – przy ul. Lubelskiej 29. Pozostałe usługi będą świadczone na dotychczasowych zasadach w godzinach od 7.40 do 15.30.

Miasto przypominamy również, że kontakt z Urzędem Miasta Krakowa w przypadku niektórych spraw – odbiór przez strony dokumentów, których nadawcą jest UMK, prowadzony jest także za pośrednictwem usługi Paczkomat Urząd 24:

  • odbiór przesyłek (bezpłatny) odbywa się w jednym z pięciu paczkomatów zlokalizowanych przy: al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a, os. Zgody 2, ul. Bohdana Zaleskiego 23 oraz ul. Mogilskiej 41
  • nadawanie przez mieszkańców przesyłek do Urzędu Miasta Krakowa odbywa się poprzez stronę internetową urzad24.inpost.pl, wypełnienie formularza, dokonanie opłaty oraz umieszczenie przesyłki w jednym z paczkomatów lub w jakimkolwiek innym paczkomacie InPost zlokalizowanym na terenie Krakowa.

Dni dla Ziemi w Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa natomiast postanowiło wprowadzić tzw. Dni dla Ziemi. W każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały zostaną zamknięte, poza tradycyjną wystawą szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać w poniedziałki 5 i 26 grudnia, a także Rynkiem Podziemnym czynnym w poniedziałek 26 grudnia. W poniedziałki praca będzie się odbywała w systemie zdalnym. Wszystkie oddziały muzeum pozostaną zamknięte także 24, 25 i 31 grudnia.

Z kolei w dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, a od 19 do 25 grudnia – Rynek Podziemny. Zmieni się również harmonogram wystawy stałej “Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Krzysztof Haczewski dodaje, że w grudniu w muzeum obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.

– Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów – przyznaje rzecznik muzeum i dodaje, że zobowiązanie kierowników jednostek sektora finansów publicznych do zredukowania zużycia energii elektrycznej w budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019 w rzeczywistości wymaga od muzeum uzyskania oszczędności niemal dwukrotnie większych.

– Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc. – wyjaśnia Haczewski.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

DSK SKŁADOWISKOWA24 [16.01-08.03.24] AD3b

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024