Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Otwarto zrewitalizowany Pałac Baranowice w Żorach

Otwarto zrewitalizowany Pałac Baranowice w Żorach
pap/jw
23.10.2023, o godz. 9:30
czas czytania: około 3 minut
0

Zrujnowany wcześniej, a w ciągu trzech ostatnich lat gruntownie odnowiony i wyposażony przez samorząd Żor, Pałac Baranowice otwarto oficjalnie w miniony weekend. Obiekt posiada pomieszczenia działań artystycznych, część wystawienniczą i gastronomiczną. Wokół znajduje się uporządkowany park.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak wynika z informacji samorządu liczących ok. 60 tys. mieszkańców Żor, renowacja Pałacu Baranowice była największą miejską inwestycją ostatnich lat. W unijnym projekcie za blisko 30 mln zł odnowiono i wyposażono pochodzący z końca XVII w. pałac z otoczeniem, w tym parkiem w stylu angielskim.

W służbie mieszkańcom i turystom

– Dzięki naszym staraniom udało się uratować przed zniszczeniem ten niepowtarzalny, zachwycający architekturą obiekt. Odrestaurowany pałac będzie służył mieszkańcom i turystom. Przeznaczyliśmy go na cele kulturalne, tworząc wielofunkcyjne sale do działań artystycznych oraz przestrzenie wystawiennicze, a także część gastronomiczną. Wierzę, że to miejsce będzie tętniło życiem i przyciągało wielu gości – zaznaczył cytowany przez miasto jego prezydent Waldemar Socha.

W ostatnich latach pałac, w którym do lat 90. ub. wieku działała szkoła, niszczał. Po przeniesieniu placówki edukacyjnej do nowej siedziby nabyli go prywatni inwestorzy. Widząc, że obiekt popada w ruinę miasto w 2008 r. odkupiło go i przez kolejne lata szukało sposobu na jego uratowanie. W 2017 r. przygotowany pod tym kątem unijny projekt trafił na listę rezerwową.

W wartym ostatecznie 29,6 mln zł projekcie “W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo- Pałacowego w Żorach” miasto w czerwcu 2019 r. dostało decyzję o dofinansowaniu w wysokości niespełna 13,2 zł z tzw. VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20 (ostatecznie dofinansowanie sięgnęło 16,2 mln zł).

Rewitalizacja pałacu

Po przetargu w sierpniu 2020 r. miasto podpisało umowę wykonawczą z konsorcjum firm Ara Longa z Krakowa oraz Wodpol z Żywca. Pałac był restaurowany od fundamentów po dach z wymianą stropów i przemurowaniem części ścian (przy zachowaniu pierwotnego układu architektonicznego). Na elewacji odtworzono historyczne detale i stolarkę, wewnątrz zrekonstruowano ponad stuletnie polichromie. Wykonawcy m.in. zwracali się z prośbą do mieszkańców o materiały źródłowe.

Pracom – prowadzonym pod nadzorem konserwatorskim – towarzyszyły badania archeologiczne. Podczas rozbiórki posadzek odkryto fragmenty kafli ze schyłku XVI wieku. Znaleziono przedmioty codziennego użytku czy monety.

Rewitalizacja parku

W sierpniu 2022 r. rozstrzygnięto też przetarg na rewitalizację przypałacowego parku, który wygrała firma HLS System z Żor. W ponad 8-hektarowym parku pojawiły się nowe ścieżki spacerowe, mostki i mała architektura. Rozebrano cztery przylegające do pałacu powojenne budynki gospodarcze. Odtworzono zabytkowe bramy wjazdowe i elementy małej architektury. Odremontowano zabytkowe studnie i poidło, a także lodownię i komin dawnej kuźni. Teren oświetlono.

Prace w pałacu zakończyły się wiosną tego roku; w tym roku miasto dostało też dodatkowe dofinansowanie projektu POIiŚ w wysokości ponad 3 mln zł. Do jesieni pałac był wyposażany, m.in. zaadaptowano w nim pomieszczenia aktywności kulturalnych i urządzono restaurację. Aktywności, w tym zajęcia edukacji regionalnej, prowadził już tam w ostatnich tygodniach Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, we współpracy z lokalnymi organizacjami.

Na weekend otwarcia w pałacu przygotowano m.in. Biały Wieczór z Białą Damą, koncerty, w tym gospodyń wiejskich, pokaz mody epoki wiktoriańskiej czy wręczenie nagród kulturalnych prezydenta Żor, a także możliwość zwiedzania, korzystania z ofert pałacowych pracowni czy wieczór autorski twórcy monografii pałacu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024