PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Owce ekologicznym sposobem na likwidację barszczu Sosnowskiego

Owce ekologicznym sposobem na likwidację barszczu Sosnowskiego
Gabriela Jelonek
17.07.2017, o godz. 13:54
czas czytania: około 2 minut
0

Skuteczny i ekologiczny sposób na zlikwidowanie niebezpiecznego dla ludzi barszczu Sosnowskiego znaleźli Litwini. W Żmudzkim Parku Narodowym zjadają go… owce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego postanowiła przeprowadzić eksperyment i w miejscu, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i zacząć wypasać tam owce. Zwierzęta te zazwyczaj pomagają regulować ilość zieleni na łąkach – i jak się okazało zjadają także gatunki roślin groźne dla człowieka. Jak zapewnia Stanislovas Vyszniauskas, pomysłodawca doświadczenia, owcom ta roślina nie szkodzi, a dzięki temu, że ją zjadają roślina nie dojrzewa i nie rozrasta się.
 
– Najskuteczniejszym sposobem na zlikwidowanie tego groźnego gatunku roślin jest połączenie metod mechanicznych, czyli wykopów i chemicznych oprysków – mówi Krystyna Aleksandrzak z WFOŚiGW w Poznaniu. Wyplenianie tej trującej rośliny przypada na wiosnę, kiedy jeszcze nie kwitnie. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby po polskich miastach miały zacząć spacerować owce. Z pewnością jednak metoda z Litwy jest dużo tańsza i bardziej ekologiczna niż dotychczas stosowane, dzięki czemu może sprawdzić się poza aglomeracjami.
 
Kontakt człowieka z barszczem Sosnowskiego może powodować oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a nawet doprowadzić do śmierci. Dwa lata temu w Siemianowicach Śląskich od poparzeń tą rośliną zmarła 67-letnia kobieta.
 
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w połowie XX wieku i był uznawany wówczas za wartościową roślinę pastewną. W latach 80. został uznany za gatunek inwazyjny, który ciężko zlikwidować.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024