Wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych, zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Wyższe kary – do 5 tys. zł – mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów.

We wtorek wiceminister Ozdoba na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości zapowiedział “koniec z łagodnymi karami dla niszczących środowisko”.

Zwiększona odpowiedzialność za nielegalny import odpadów niebezpiecznych

Główna zmiana w tym zakresie – jak podkreślił Ozdoba – ma dotyczyć dużych firm. Zdaniem wiceministra obecnie jest problem ze ściągalnością kar od tych podmiotów. Dlatego, jak wyjaśnił, w nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowano zwiększoną odpowiedzialność za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych – poza podwyższeniem kar, wprowadzona ma być zwiększona “obligatoryjna nawiązka na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska”.

Czas skończyć z tą patologią

Wiceminister podkreślił, że dziś koszty “unieszkodliwienia odpadów w niektórych miejscach przekraczają dziesiątki i setki milionów złotych”. “W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez dziesięć lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych. To jest śmiech na sali, czas już skończyć z tą patologią. Teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 milionów złotych” – dodał.

Mówiąc o kodeksie wykroczeń, poinformował, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł. “Nie ma społecznej zgody, aby zaśmieć naszą planetę, nasze lasy, więc ta kara musi być wysoka” – stwierdził Ozdoba.

“Zachęcam do zgłaszania przypadków niszczenia środowiska poprzez interaktywny formularz, który jest dostępny na stronie GIOŚ.” – dodał Jacek Ozdoba.

Czytaj więcej

Skomentuj