Państwo nie może być bezradne wobec przestępców środowiskowych – mówił podczas briefingu prasowego w Kielcach sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba. Walce z przestępstwami przeciwko środowisku ma pomóc zaostrzenie przepisów karnych.

Wiceszef resortu środowiska podkreślił, że nowelizacja przepisów KK i KW oraz zmiana prawa dotyczącego m.in. funkcjonowania Inspekcji Środowiska, to “pierwsza tak duża nowelizacja, która jest krokiem w kierunku zwalczania przestępczości środowiskowej”.

Dodał, że konieczność nowelizacji powstała m.in. po wykryciu problemu z nielegalnym składowiskiem w Nowinach (woj. świętokrzyskie), na którym w kwietniu ubiegłego roku doszło do poważnego pożaru.

– Rok temu naradziła się myśl, by zwiększyć kary wobec przestępców środowiskowych. Projekt został przygotowany, aktualnie trwa proces w ścieżce legislacyjnej. To największa nowelizacja od lat 90., która jest krokiem w kierunku zwalczania przestępczości środowiskowej – mówił.

Ozdoba podkreślał, że w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się wykrywalność i ściganie przestępczości środowiskowej. W 2015 r. do sądów wpłynęło około czterdziestu aktów oskarżenia w sprawach związanych z przestępstwami środowiskowymi. W 2020 r. było to już ponad 600.

– Ten ogrom pracy wykonała policja, prokuratura, oraz część samorządów, które wypowiedziały wojnę tym wszystkim, którzy chcą niszczyć nasze środowisko – powiedział.

Poseł Mariusz Gosek (PiS) ocenił, że efektami pracy organów ścigania i samorządów są m.in. wyroki skazujące dla właścicieli nielegalnych składowisk. Przypominał, że za nielegalne gromadzenie odpadów na karę pozbawienia wolności został skazany m.in. były wójt Piekoszowa Tadeusz D. Ponadto przed Sądem Rejonowym w Końskich rozpoczął się proces byłego właściciela składowiska w Fałkowie w powiecie koneckim.

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń zakłada znaczące podwyższenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku nie tylko w zakresie ewentualnej odsiadki, ale również kar finansowych. Nowością ma być m.in możliwość zastosowania kary do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe, w wyniku których dochodzi do śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób. Taka kara mogłaby mieć zastosowanie np. w przypadku kiedy w związku z nielegalnym składowaniem odpadów dochodzi do zatrucia źródeł wody, co generuje znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia obywateli.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj