Najważniejsze w debacie o nowelizacji Kodeksu Karnego i Kodeksu Wykroczeń,w związku z przestępczością środowiskową, jest zwiększenie jej wykrywalności i ściganie – powiedział podczas czwartkowej konferencji sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

Ozdoba podczas konferencji zorganizowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiedział, że nowelizacja przepisów KK i KW oraz innych ustaw, nad którą jego resort chce rozpocząć debatę, to “pierwsza tak duża nowelizacja, która jest krokiem w kierunku zwalczania przestępczości środowiskowej”. Jak podkreślił, najważniejsze w niej jest zwiększenie wykrywalności i ściganie przestępczości środowiskowej.

Minister wskazał, że w Polsce w dużej mierze przestępczość ta dotyczy gospodarki odpadowej, ale też innych przestępstw, które szkodzą środowisku. Jego zdaniem “debata o zmianie przepisów ma pokazać, gdzie jest problem, gdzie musimy wprowadzić nowe rozwiązania, ale i oprócz tych nowych rozwiązań – gdzie mamy pole sukcesu”. Wymienił tu – w jego opinii – skuteczną walkę Polski w zakresie zwalczania nielegalnego przemieszczania odpadów.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Chibowski powiedział, że “początek debaty o zmianie przepisów to dobry moment na podsumowanie 30 lat działalności oraz tego, jak ukształtowała się praktyka funkcjonowania (GIOŚ – PAP), z jakimi mamy dzisiaj do czynienia problemami w gospodarce odpadowej i jakie stoją wyzwania przed Inspekcją Ochrony Środowiska oraz innymi służbami zaangażowanymi w zwalczanie przestępczości środowiskowej”.

Zarówno Jacek Ozdoba, jak i Chibowski podkreślili, iż jednym z najważniejszych aspektów dyskusji o nowych regulacjach jest zwiększenie koordynacji działań służb zaangażowanych w zwalczanie przestępstw i wykroczeń skierowanych przeciwko środowisku.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Panie “ministrze”, wszyscy wiedza, że macie ciągoty do wszelakiej inwigilacji, kar, obostrzeń, itd, jesli to uważa Pan za najważniejsze, to znaczy, że jest Pan kompletnie niekompetentny. Niech Pan zmieni resort.

  2. Nie przestępczość trzeba zwalczac, ale patologiczna niewiedzą pracowników Ministerstwa. Np. Pani Dyrektor departamentu wydaje interpretacje sprzeczna z literą ale także duchem z ustawa o odpadach. I pytanie, kto jest przestępcą, ten który robi tak jak przed wydaniem interpretacji, ten kto robi jak nakazuje interpretacji, czy tez niedouczona Pani Dyrektor departamentu w Ministerstwie (a moze i douczona, ale komuś chciała zrobić dobrze)

    • Zgodnie z zapisami tarczy antycovidowej wersja tysiącpięćsetstodziewięćset przestępstwa urzędnicze (a to ewidentny przykład takiego działania) nie będą ścigane :D! A my…? My będziemy za to płacić

Skomentuj