Jacek Ozdoba uczestniczył w środę w debacie towarzyszącej drugiemu czytaniu rządowego projektu noweli ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która wdraża do polskich przepisów postanowienia czterech unijnych dyrektyw. Jedna z nich dotyczy składowania odpadów na wysypiskach. Wiceszef MKiŚ był pytany m.in. o kwestie wdrożenia nowego, powszechnego sytemu kaucyjnego, który był zapowiadany przez resort.
Projekt “na dniach”
Ozdoba podkreślił, że jesteśmy przed konsultacjami społecznymi i na dniach projekt w tej sprawie ma zostać ostatecznie opublikowany. – Od przyszłego roku ten system będzie wdrażany, choć będzie długie vacatio legis, bo nie chcemy niszczyć tego co przedsiębiorcy stworzyli – powiedział.
Jakich opakowań będzie dotyczył system kaucyjny?
System kaucyjny ma dotyczyć butelek PET do 3 l oraz szklanych pojemników wielorazowego użytku do 1,5 l. Zgodnie z opublikowanymi we wrześniu założeniami projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu, system kaucyjny przewiduje pobranie w momencie zakupu opłaty, zwracanej w momencie zwrotu opakowań – w tym przypadku butelek. System ma być powszechny, mieć niedyskryminujący charakter, i aby odzyskać kaucję za butelkę nie trzeba będzie mieć paragonu.
Kaucja w każdym sklepie, zwrot już niekoniecznie
Projektowane przepisy przewidują też, że każdy sklep o powierzchni powyżej 100 m kw. będzie zobowiązany do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.
Od kiedy zmiany?
W trakcie debaty przedstawiciel Konfederacji złożył poprawki do nowelizowanych przepisów o odpadach. Jedna z nich dotyczyła wydłużenia vacatio legis. Zgodnie z projektem przepisy w większości mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.
Wdrażamy dyrektywy UE
Projektowana nowela ustawy o odpadach wdraża do polskich przepisów unijne dyrektywy odpadowe. Celem jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców. Zaproponowane rozwiązania wpłyną na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i zmniejszą zagrożenie dla zdrowia.
Państwa członkowskie UE do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.
Nowelizacja zmienia definicje
Projektowana nowela m.in. zmienia definicję bioodpadów, gospodarowania odpadami i zapobiegania powstawaniu odpadów, odpadów komunalnych. Dodaje również kolejne definicje dot. odpadów innych niż niebezpieczne, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów żywności, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, odzysku materiałów i wypełniania wyrobisk.
Nowe, wyższe poziomy recyklingu
Projekt wprowadza też wymagania dotyczące kosztów gospodarowania odpadami ponoszonych przez wprowadzającego produkty do obrotu; wyznacza ponadto do 2030 r. nowe, wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – w odniesieniu do wprowadzonych do obrotu opakowań.
Nowe przepisy wprowadzają też zakaz przekazywania na składowiska odpadów selektywnie zebranych w celu przygotowania ich do ponownego użycia lub recyklingu – z wyjątkiem odpadów powstających w wyniku dalszego przetwarzania odpadów selektywnie zebranych, jeżeli składowanie daje w tym przypadku wynik najlepszy dla środowiska.
Od 2035 r. na składowiskach tylko 10 proc. odpadów komunalnych
Projektowana nowelizacja przewiduje ponadto, że od 2035 r. na składowiska będzie można przetrzymywać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych. Na lata 2025-2029 ten współczynnik został określony na maksymalnie 30 proc., a w latach 2030-2034 – na 20 proc.
Komentarze (0)