Paliwo odrzutowe z plastiku. Amerykańscy naukowcy odkryli nową metodę przetwarzania

Paliwo odrzutowe z plastiku. Amerykańscy naukowcy odkryli nową metodę przetwarzania
jwo
26.05.2021, o godz. 9:17
czas czytania: około 1 minuty
0

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na paliwo do odrzutowców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Metoda przetwarzania plastiku na paliwo odrzutowe została opracowana przez naukowców z Washington State University. Polietylen (używany do produkcji butelek, toreb czy rur) przetwarzany jest dzięki tej technologii w paliwo dla odrzutowców i inne cenne węglowodory z 90-procentową wydajnością.

– W przemysłowym recyklingu liczy się koszt. Przedstawiona praca oznacza milowy krok w postępach naszej technologii i kierunku jej komercjalizacji” – mówi prof. Hongfei Lin, współautor publikacji.

Technologia amerykańskich naukowców nie jest ani recyklingiem typowo chemicznym, ani też nie polega na przetapianiu tworzywa. Do produkcji paliwa odrzutowego wykorzystuje się katalizator w postaci rutenu i węgla, który działa przy stosunkowo niskiej temperaturze 220°C.

Naukowcy zdradzili, że przed przeprowadzeniem eksperymentów tylko spekulowali o rezultatach tego wynalazku. Wyniki okazały się jednak “wyśmienite”.

– Wprowadzenie tego wydajnego procesu może oznaczać obiecujące podejście do selektywnej produkcji wysokiej jakości produktów z polietylenowych odpadów” – twierdzi prof. Hongfei Lin.

Naukowcy przetwarzają, że nowa metoda będzie działać także z innymi tworzywami, nie tylko z polietylenem. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem wynalazku na rynek.

Źródło: Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024