Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na paliwo do odrzutowców.

Metoda przetwarzania plastiku na paliwo odrzutowe została opracowana przez naukowców z Washington State University. Polietylen (używany do produkcji butelek, toreb czy rur) przetwarzany jest dzięki tej technologii w paliwo dla odrzutowców i inne cenne węglowodory z 90-procentową wydajnością.

– W przemysłowym recyklingu liczy się koszt. Przedstawiona praca oznacza milowy krok w postępach naszej technologii i kierunku jej komercjalizacji” – mówi prof. Hongfei Lin, współautor publikacji.

Technologia amerykańskich naukowców nie jest ani recyklingiem typowo chemicznym, ani też nie polega na przetapianiu tworzywa. Do produkcji paliwa odrzutowego wykorzystuje się katalizator w postaci rutenu i węgla, który działa przy stosunkowo niskiej temperaturze 220°C.

Naukowcy zdradzili, że przed przeprowadzeniem eksperymentów tylko spekulowali o rezultatach tego wynalazku. Wyniki okazały się jednak “wyśmienite”.

– Wprowadzenie tego wydajnego procesu może oznaczać obiecujące podejście do selektywnej produkcji wysokiej jakości produktów z polietylenowych odpadów” – twierdzi prof. Hongfei Lin.

Naukowcy przetwarzają, że nowa metoda będzie działać także z innymi tworzywami, nie tylko z polietylenem. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem wynalazku na rynek.

Źródło: Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj