Blisko 650 paneli fotowoltaicznych o łącznej maksymalnej mocy 202,5 kW zamontowano na dachu i elewacji Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku. Instalacja ma pokryć ok. 55-60 proc. rocznego zapotrzebowania spółki na energię.

Spółka zamontowała panele w ramach projektu „Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (KPK) Sp. z o.o. w Białymstoku”, który został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 1,4 mln zł, w tym unijne dofinansowanie ponad 800 tys. zł; reszta pochodzi ze środków spółki – podał w środę w komunikacie Urząd Miejski w Białymstoku.

Jak podaje miasto, instalacja z 643 panelami fotowoltaicznymi jest jedną z największych w regionie. „Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w KPK pokryje około 55-60 proc. rocznego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Uruchomiona została 31 grudnia 2020 r. i pomimo pochmurnego nieba już zaczęła wytwarzać +własny prąd+” – podano w komunikacie.

Instalacja w KPK to nie jedyna inwestycja w tzw. zieloną energię w mieście. Jak zapowiada miasto, wkrótce instalacje fotowoltaiczne pojawią się także na innych miejskich budynkach. Prowadzone są obecnie trzy postępowania przetargowe dotyczące takich instalacji. Podano także, że jedna z miejskich spółek – Wodociągi Białostockie – rozstrzygnęła już przetarg na montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1000 kW.

Miasto liczy, że te instalacje obniżą opłaty za energię elektryczną. Z szacunków miasta podanych w komunikacie wynika, że w związku z obowiązującą od 1 stycznia „opłatą mocową”, opłaty za energię elektryczną dla miasta wzrosną ok. 3,7 mln zł rocznie.

Instalacje fotowoltaiczne mają być też sposobem miasta na walkę z produkcją dwutlenku węgla. “Białystok znajduje się w europejskiej czołówce czystych, ekologicznych miast. Chcemy, aby tak pozostało, dlatego dbamy o nasze środowisko i inwestujemy w zieloną energię” – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj