Podczas pielgrzymki do Australii Benedykt XVI wygłosił apel do wiernych o ochronę środowiska naturalnego. Po raz pierwszy w historii Watykanu ekologia stała się jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez papieża podczas spotkań z wiernymi i politykami – pisze „Dziennik”.

"Ziemia jest pokryta bliznami po ranach, które zadali jej ludzie. Nasza niczym niezaspokojona konsumpcja doprowadziła do masowej wycinki lasów, splądrowania zasobów, zanieczyszczenia powietrza oraz oceanów" – mówił Benedykt XVI do 150 tysięcy pielgrzymów, którzy zebrali się w Sydney na obchodach XXIII Światowych Dni Młodzieży. "Ochrona Ziemi to problem, z którym musimy się zmierzyć, by mogły się nią cieszyć również przyszłe pokolenia" – apelował do wiernych.

Choć Benedykt XVI po raz pierwszy tak zdecydowanie zabrał głos w sprawie ochrony środowiska, już kilkakrotnie dawał świadectwo, że problem zmian klimatycznych leży mu na sercu. W zeszłym roku ogłosił, że Watykan będzie w większym stopniu czerpać energię ze źródeł odnawialnych, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Po tym oświadczeniu amerykański tygodnik "Newsweek” nadał mu przydomek zielonego papieża.

CCJ 300 x 250

Podczas podróży do Australii Benedykt XVI mówił, że koniecznie pragnie obudzić w katolikach świadomość, że naszej planecie zagraża katastrofa ekologiczna. Wezwał już także światowych przywódców do walki z ociepleniem klimatu i pochwalił starania australijskiego rządu, który planuje ograniczyć emisję tzw. gazów cieplarnianych o 60 proc. do 2050 roku.

źródło: dziennik.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj