Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Park narodowy w Dolinie Dolnej Odry powstanie przy współpracy z lokalną społecznością

Park narodowy w Dolinie Dolnej Odry powstanie przy współpracy z lokalną społecznością
pap/jw
15.05.2024, o godz. 9:00
czas czytania: około 2 minut
0

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność Odry ani na terminal kontenerowy w Świnoujściu – poinformował wiceminister klimatu, główny konserwator przyrody, Mikołaj Dorożała. Dodał że mapa potencjalnego parku będzie tworzona z lokalną społecznością.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Główny Konserwator Przyrody, Mikołaj Dorożała we wtorek odwiedził Międzyodrze, by wraz z mieszkańcami, samorządowcami i lokalnymi przedsiębiorcami oraz grupą inicjatywną rozmawiać o stworzeniu nowego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Plan ochrony

Jak podkreślił Dorożała, każdy park narodowy ma plan zadań ochronnych. – W planie tym można wpisać kwestie, które będą spójne z charakterem danego miejsca. Dlatego podczas tworzenia nowego parku uwzględniony będzie zarówno aspekt poza przyrodniczy oraz gospodarczy, czy plany inwestycyjne – zaznaczył.

– Chciałbym również podkreślić, że Odra będzie żeglowna – zapewnił. Dodał, że pomysł utworzenia parku narodowego, nie ma żadnego wpływu na terminal kontenerowy w Świnoujściu. – Cały ten plan, kształt, mapę potencjalnego kształtu parku będziemy tworzyć z lokalną społecznością, chcemy włączyć w to jak najszersze grupy społeczne – zaznaczył. Podsumował, że “park narodowy w Dolinie Dolnej Odry nie będzie nic blokował, a wręcz przeciwnie, jest on szansą i inwestycją”.

Park Doliny Dolnej Odry przy współudziale mieszkańców

– Park Doliny Dolnej Odry powstaje nie w gabinecie, ale na miejscu, przy współudziale lokalnej społeczności – powiedział Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska podczas wizyty studyjnej w województwie zachodniopomorskim.

Dorożała poinformował, że do zespołu ds. opracowania założeń utworzenia Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry powołani zostali przyrodnicy, lokalni aktywiści i społecznicy z regionu Gryfino, Widuchowa, Kołbaskowo oraz samorządowcy z każdej z tych gmin. W jej skład wchodzą również przedstawiciel urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego. – Włączamy też przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, jest prezes spółdzielni rybackiej Regalica, rozmawialiśmy dzisiaj z Polskim Związkiem Wędkarskim. Są również przedstawiciele innych parków narodowych, m.in. Karkonoskiego Parku Narodowego – zaznaczył wiceszef resortu.

Wskazał, że nie ma na razie oficjalnej daty powstania parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024