RWE rozpoczyna budowę parku wiatrowego w Opalenicy o mocy 17 MW. Postawionych zostanie siedem turbin o mocy 2,4 MW każda, a cały projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2015 r.

– Inwestujemy w Polsce w energetykę wiatrową od 2008 r., a Opalenica to nasz siódmy projekt. Dla RWE nasz kraj jest jednym z kluczowych rynków, na którym koncern chce dalej realizować inwestycje w odnawialne źródła energii. Po okresie niepewności co do ostatecznego kształtu regulacji, finalizowane są obecnie prace nad  ustawą o OZE. Biznes ceni sobie przewidywalność, dlatego uznaliśmy, że jest to właściwy moment na realizację kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

Turbiny wiatrowe w Opalenicy będą miały 150 metrów wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie  117 metrów. Dostarczy je firma Nordex. Już rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze, takie jak budowa dróg – w ramach projektu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Równolegle powstaje infrastruktura towarzysząca m.in. place montażowe. Plany przewidują, że w drugim kwartale 2015 r. staną fundamenty, a jednocześnie będą trwały prace nad okablowaniem. Montaż turbin wiatrowych rozpocznie się latem, ich uruchamianie ma następować kolejno, a wszelkie prace będą sfinalizowane przed końcem 2015 r. Farma wiatrowa zostanie podłączona do sieci średniego napięcia.

Obecnie RWE posiada w Polsce 6 lądowych parków wiatrowych, których moc zainstalowana wynosi 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach: Nowy Staw koło Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu w północno-zachodniej Polsce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj