W Warszawie rozpoczęło się pierwsze w tym roku mycie zabytkowych rzeźb w parkach podlegających Zarządowi Oczyszczania Miasta. Mycie i zabiegi kosmetyczne przeszły już barokowe muzy z Ogrodu Saskiego.

Mycie i zabezpieczanie preparatami pielęgnacyjnymi to jeden z elementów programu konserwatorskiego jakie Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi dla rzeźb znajdujących się na terenach parków. Realizuje go specjalistyczna firma konserwatorska.

Mycie odbywa się dwa razy do roku. Z zabytkowych obiektów usuwane są bieżące zanieczyszczenia, pyły, kurz czy ptasie odchody. Rzeźby są też dezynfekowane. Konserwatorzy realizują ponadto prace interwencyjne, np. kiedy znajdą na rzeźbie uszkodzenie, ubytek czy grafitti. Wówczas uzupełniają powierzchnię, fugę lub detal rzeźbiarski, usuwają napisy, a następnie nakładają zabezpieczenie antygrafitti.

W ubiegłym roku Zarząd Oczyszczania Miasta wprowadził program przewidujący comiesięczny przegląd oraz zabiegi konserwatorskie przy parkowych obiektach zabytkowych. Podczas przeglądu konserwatorzy oglądają każdy zabytek, oceniają jego stan i w przypadku konieczności przeprowadzenia fachowych zabiegów określają jakie prace należy wykonać.

ZOM chroni obiekty zabytkowe w sześciu parkach którymi się opiekuje, czyli w Ogrodzie Saskim, Parku Ujazdowskim, Parku Praskim, Parku Skaryszewskim i na Polu Mokotowskim. Dozorem konserwatorskim objętych jest 46 obiektów – najwięcej, bo 24 w Ogrodzie Saskim, najmniej, tylko rzeźba "Szczęśliwego Psa", na Polu Mokotowskim.

Monitoring i standardową profilaktykę prowadzi firma Zabytki Konserwacje Remonty. Zarząd Oczyszczania Miasta płaci za to 18 tys. zł w skali roku.

źródło: ZOM w Warszawie

Na zdjęciu: ubiegłoroczne czyszczenie pomników w Parku Ujazdowskim


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj