Parlament Europejski o CO2 i klimacie

Parlament Europejski o CO2 i klimacie
05.10.2007, o godz. 14:46
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

(5.10) Przyjęcie międzynarodowej strategii redukcji CO2, działania na szczeblu UE i krajowym, podział odpowiedzialności za realizację celów oraz konferencja Narodów Zjednoczonych na temat zmian klimatycznych to tylko niektóre omawiane na wspólnym zgromadzeniu parlamentarnym tematy. Spotkanie odbyło się 1 i 2 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Otwierając spotkanie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering powiedział, że należy w ramach ONZ określić cele walki z nadmierną emisją CO2, które będą obowiązujące na szczeblu międzynarodowym. Przewodniczący dodał, że jest to obszar, w którym UE mogłaby "wziąć na siebie pokojowe przewodnictwo na świecie".
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym powinno znaleźć się w programie spotkania członków Parlamentu Europejskiego i parlamentarzystów afrykańskich w Lizbonie przed spotkaniem na szczeblu UE-Afryka we wrześniu. Przewodniczący PE podkreślił, że "potrzebujemy nowego traktatu, aby UE mogła skuteczniej działać i stać się światowym liderem, także w obszarze ochrony klimatu".

"Musimy pamiętać, że ziemia to jedyny dom, jaki posiadamy" – powiedział Jaime Gama, przewodniczący portugalskiej Assembleia da República i wezwał do globalnego zarządzania problemem zmian klimatycznych oraz do ustanowienia obowiązujących, ogólnoświatowych norm i limitów.

"UE jest zdolna do wypełnienia zobowiązań z Kyoto w okresie 2008 – 2012 r." – powiedział Francisco Nunes Correia minister środowiska, planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego Portugalii. Choć państwa członkowskie ustanowiły "twarde zobowiązanie" redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20% do 2020 roku, to "możemy pójść jeszcze dalej", powiedział Nunes Correira. Minister podkreślił, że kraje rozwinięte powinny objąć przewodnictwo i ustalić wspólne cele redukcji emisji o 30% przed 2020 rokiem. Do 2050 roku emisje te powinny być zredukowane o 60% – 80%. Kraje rozwijające się także powinny, w miarę możliwości, wziąć na siebie więcej odpowiedzialności i w większej mierze przyczyniać się do ograniczania emisji. Celem UE podczas konferencji na temat zmian klimatu, która odbędzie się w grudniu na Bali powinno być osiągnięcie globalnego i szerokiego porozumienia na 2009 rok.

źródło: europarl.europa.eu

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025