Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Paryż. 6,6 tys. ton zalegających odpadów. Jeden z największych strajków pracowników komunalnych we Francji od 20 lat

Paryż. 6,6 tys. ton zalegających odpadów. Jeden z największych strajków pracowników komunalnych we Francji od 20 lat
MŁ/PAP
14.03.2023, o godz. 22:29
czas czytania: około 3 minut
1

Na skutek trwającego od tygodnia strajku pracowników wywożących odpady we wtorek na ulicach Paryża zalegało 6,6 tys. ton niezebranych odpadków. Podobne strajki odbywają się w innych miastach Francji. To część ogólnokrajowych protestów przeciwko rządowej reformie emerytalnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W Paryżu sytuacja z odbiorem śmieci zależy od dzielnicy. Poważne zakłócenia występują w połowie miasta, w której wywożeniem śmieci zajmują się bezpośrednio miejscy pracownicy, z których większość strajkuje. Nieco lepsza sytuacja panuje w dzielnicach, w których zbieranie odpadów zlecono prywatnym firmom, ale część z nich również nie pracuje – relacjonuje dziennik “Le Figaro”.

Co ze spalarniami?

We francuskiej stolicy nie działają też trzy położone na obrzeżach miasta spalarnie odpadów; czwarta nie może przyjmować więcej odpadów z powodu nadmiernego obłożenia. Jedna ze spalarni nie będzie pracowała co najmniej do poniedziałku – zapowiedzieli przedstawiciele działającego tam związku zawodowego.

Nie tylko Paryż

Pracownicy odbierający odpady strajkują też w innych francuskich miastach, m.in. w Nantes, Rennes czy Hawrze – informuje stacja franceinfo. Dodaje, że to jeden z największych strajków pracowników komunalnych we Francji w ciągu ostatnich 20 lat. W 2003 podczas protestów również wymierzonych w reformę emerytalną śmieci w Paryżu nie były wywożone przez trzy tygodnie.

6 mln paryskich szczurów…

To wymarzona sytuacja dla 6 mln zamieszkujących Paryż szczurów; Paryż zamieszkuje dwa razy więcej tych zwierząt niż ludzi – komentowano w radiu Europe 1. Niewywożone odpadki będą rozgrzebywane i zajmowane przez te gryzonie, co stwarza zagrożenie zdrowotne dla osób zbierających śmieci i całego społeczeństwa – ostrzega dziennik “Le Parisien”.

Narzekający turyści

Na rosnące nawet przy największych atrakcjach Paryża góry śmieci i związany z tym odór, narzekają też turyści, chociaż niektórzy z nich popierają pracowników sprzeciwiających się rządowej reformie emerytalnej – pisze agencja AFP.

Przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego

Strajki pracowników komunalnych są jednym z elementów szerszej, trwającej od blisko dwóch miesięcy kampanii protestów przeciwko reformie, której głównym punktem jest wydłużenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. W kilku branżach, takich jak transport publiczny czy sektor rafineryjny, wtorek jest kolejnym dniem odnawialnego strajku prowadzonego od wtorku 7 marca. Na ulice francuskich miast wyszło wówczas 3,5 mln ludzi. Były to największe manifestacje od początku protestów.

Na środę koalicja związków zawodowych zapowiedziała kolejną falę strajków i demonstracji, która będzie się również wiązała z utrudnieniami w komunikacji, które z różną intensywnością trwają już od tygodnia.

Ograniczone loty i kursy kolei

Francuski urząd lotnictwa cywilnego DGAC zaapelował do linii lotniczych o ograniczenie o 20 proc. planowanych na środę rejsów z paryskiego lotniska Orly.

Państwowe koleje SNCF zapowiedziały, że ograniczenia w ruchu będą zbliżone do tych z poniedziałku i wtorku. Kursować będzie tylko 60 proc. pociągów TGV, 40 proc. składów regionalnych i co trzeci pociąg międzymiastowy. Z zakłóceniami będzie też działać paryskie metro.

W czwartek decydujące głosowanie

Rządowy projekt został w sobotę przegłosowany we francuskim Senacie. Będzie teraz rozpatrywany przez wspólną komisję obu izb parlamentu, a w czwartek odbędzie się w nich decydujące głosowanie.

“Jestem pewna, że uda nam się zebrać większość konieczną do przegłosowania reformy” – ogłosiła we wtorek premier Elisabeth Borne. Wspierająca prezydenta Emmanuela Macrona koalicja nie ma większości w parlamencie, dlatego musi liczyć na głosy prawicowej partii Republikanie, którzy są podzieleni w sprawie poparcia rządowego projektu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ździch

Komentarz #232991 dodany 2023-03-21 19:32:12

Rak się kończy kiedy firma wywozowa jest państwowa lub samorządowa. Prywatny przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na żadne strajki bo kary umowne zaorali by firmę w tydzień a w państwówce to przecież nikt nikogo nie ukarze za niewykonanie zlecenia.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024