Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Pawlak o polskiej propozycji

Pawlak o polskiej propozycji
16.10.2008, o godz. 12:02
czas czytania: około 2 minut
0

- Proponowany przez Polskę wskaźnikowo-aukcyjny system przydziału uprawnień do emisji CO2 jest lepszy od rozwiązań postulowanych przez Komisję Europejską. Mam nadzieję, że nasza koncepcja zostanie przyjęta – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Zdaniem wicepremiera, system wskaźnikowo-aukcyjny to jeden z najważniejszych dla polskiej gospodarki projektów w tym roku. – Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy nie przeforsować naszych propozycji – powiedział. – Musimy zgodnie dbać o polskie interesy – dodał Waldemar Pawlak, odnosząc się do działań polskiej delegacji w Brukseli. Na szczyt UE poświęcony m.in. sprawom pakietu klimatyczno-energetycznego udali się premier Donald Tusk i prezydent Lech Kaczyński.

Wicepremier poinformował, że postulowana przez Polskę koncepcja promuje stosowanie najnowocześniejszych, niskoemisyjnych rozwiązań. – W tym systemie przedsiębiorca pracujący na najlepszej dostępnej w UE technologii w danej dziedzinie, mający np. najsprawniejszą elektrownię węglową, otrzymuje prawo do 100 jednostek emisji za darmo – wyjaśnił. Elektrownie funkcjonujące w oparciu o mniej efektywne technologie, produkujące np. o 10 jednostek dwutlenku węgla więcej niż najsprawniejsza elektrownia, będą musiały kupić uprawnienie do emisji tych dodatkowych jednostek na aukcji.

Zdaniem wicepremiera różnica między oboma propozycjami jest bardzo wyraźna. – W przypadku propozycji KE przedsiębiorca będzie musiał zapłacić za 100 proc. swoich emisji bez względu na to, jaką technologią dysponuje – powiedział. – W naszej koncepcji przedsiębiorstwa emitujące o 10 proc. więcej niż ustalony wskaźnik najniższej emisji zapłacą dużo mniej, niż te, które o 20 proc. przekroczą dopuszczalną normę. W przypadku propozycji KE różnice kosztów ponoszonych przez elektrownie będą znikome – dodał.

W opinii ministra gospodarki polskie rozwiązania o wiele efektywniej pozwolą zrealizować cele, które KE zawarła w pakiecie klimatycznym. – Nasza koncepcja skłania do poszukiwania najlepszych technologii, obniżania emisji oraz nie przenosi na konsumentów kosztów administracyjnego systemu przydziału uprawnień – powiedział. Jej wprowadzenie pozwoli też uniknąć emigracji przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych, które chcąc uniknąć kosztów związanych z emisją CO2, mogłyby przenosić swoją działalność poza UE.

Według wicepremiera Pawlaka propozycja KE faworyzuje też kraje, których sektory energetyczne zdominowane są przez elektrownie jądrowe i gazowe. – Polska nie może być karana za to, że jest członkiem UE. Nie widzę uzasadnienia dla forsowania rozwiązań ewidentnie niekorzystnych dla krajów, w których produkcja energii opiera się na węglu – powiedział. Stanowisko Polski podzielają Czechy, Słowacja i Węgry, podobne rozwiązania postulują również Włochy.

źródło: mg.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025