W mieście Jassy (Rumunia) podsumowano realizację kontraktu na dostawę przez PESĘ Bydgoszcz 16 tramwajów Swing – poinformował dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak. W specjalnej konferencji uczestniczyli sekretarz stanu w rumuńskim Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Claudiu Racuci, burmistrz Jassów Mihai Chirica i prezes PESY Krzysztof Zdziarski.

Jassy podpisały z PESĄ umowę na dostawę 16 tramwajów Swing w czerwcu 2020 r., a pierwszy pojazd dotarł do historycznej stolicy Rumunii już 2 sierpnia 2021 r. Wszystkie tramwaje dostarczone zostały przed przewidzianym umową terminem.

– 16 tramwajów Swing jeździ już po ulicach Jassów i ma znaczący wpływ na poprawę transportu publicznego w naszym mieście. Chcę podziękować polskiej firmie za perfekcyjną realizację umowy oraz pogratulować jakości tramwajów, którą doceniam nie tylko ja, ale przede wszystkim pasażerowie – powiedział burmistrz Chirica, cytowany przez dyrektora Grześkowiaka.

Burmistrz dodał, że dzięki doskonałej współpracy z PESĄ oraz wsparciu pozyskanych funduszy europejskich można zapewnić mieszkańcom Jassów zieloną, nowoczesną, inteligentną komunikację miejską.

Kontrakt o wartości ponad 130 mln zł został zrealizowany w ramach projektu “Rozwój środków komunikacji miejskiej” prowadzonego wspólnie przez samorząd Jassów i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Rumunii w ramach Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miejskiego na latach 2015-2030.

PESA dostarczyła do Jassów 16 niskopodłogowych tramwajów Swing o długości 30 m, które mogą jednocześnie przewozić do 240 pasażerów, w tym 60 na miejscach siedzących. Tramwaje zostały wyposażone w nowoczesne systemy klimatyzacji, monitoringu, informacji pasażerskiej i diagnostyki.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj w Jassy podziękować za zaufanie i doskonałą współpracę władzom miasta oraz osobom zaangażowanym w realizację tego projektu. Dla nas to zamówienie było ważne również dlatego, że pokazało w praktyce efekty przyjętej przez nas Strategii PESA 2026+, dostarczyliśmy przed terminem wysokiej jakości pojazdy osiągając zadowolenie klienta i pasażerów. Jestem przekonany, że będziemy na rumuńskim rynku realizować kolejne projekty i już teraz dziękuję stronie rumuńskiej za wolę dalszej współpracy – podkreślił prezes Zdziarski.

PESA obecnie realizuje umowę na dostawę 17 tramwajów dla kolejnego rumuńskiego miasta Krajowa. Spółka złożyła ofertę w przetargu na dostawę 49 tramwajów do trzech innych rumuńskich miast, zamierza również zaoferować Rumuńskim Kolejom elektryczne zespoły trakcyjne. Dotychczas PESA dostarczyła zagranicznym klientom ponad 200 tramwajów, które wożą klientów między innymi w Sofii, Kijowie, Moskwie, rumuńskich miastach Jassy i Kluż oraz w węgierskim Seged.

Czytaj więcej

Skomentuj