Reklama

envicon 2023 ad1a

Piastów. Ponad trzy mln zł rządowej dopłaty na budowę budynku komunalnego

Piastów. Ponad trzy mln zł rządowej dopłaty na budowę budynku komunalnego
20.09.2023, o godz. 12:29
czas czytania: około 4 minut
0

Nowe perspektywy dla 11 rodzin, które już wkrótce zamieszkają w nowym budynku komunalnym w Piastowie pod Warszawą. Rządowe dofinasowanie przekazał władzom miasta wiceminister Piotr Uściński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Sytuacja w Piastowie jest wyjątkowa, dlatego że wcześniejszy budynek komunalny spłonął. Rodziny z Piastowa straciły mieszkania, dlatego tak ważna jest budowa nowego budynku komunalnego. Dzięki rządowemu wsparciu rodziny z Piastowa wrócą do swoich nowych mieszkań, które będą w lepszym standardzie, co pozytywnie wpłynie na ich komfort i bezpieczeństwo – poinformował wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Ponad 3,1 mln zł dofinansowania

Do Piastowa w powiecie pruszkowskim trafi ponad 3,1 mln zł. Z tych środków powstanie nowy budynek wielorodzinny przy ulicy Dworcowej 4. W sumie powstanie tam 11 mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu. Wartość całej inwestycji to nieco ponad 3,7 mln zł co oznacza, że dotacja z budżetu państwa sięga ok. 80 proc.

Inwestycja będzie realizowana z miejscu dawnego budynku komunalnego, który został rozebrany po częściowym pożarze w lutym 2021 roku.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Gminy i instytucje mogą uzyskać dofinansowanie aż do 80% wartości inwestycji.

Budownictwo komunalne w mazowieckim

Kolejne ułatwienia dla inwestorów to możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót, oraz brak konieczności angażowania własnych środków gminy już na starcie budowy.

Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii, a bezzwrotnych grantów z funduszu Dopłat udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

W latach 2007-2015 z województwa mazowieckiego zostało zakwalifikowanych 88 wniosków o dofinansowanie. Kwota wypłaconego wsparcia wyniosła 79 mln zł. W wyniku realizacji przedsięwzięć, powstało 2.407 lokali mieszkalnych.

W latach 2016-2023 z województwa mazowieckiego zostało zakwalifikowanych 161 wniosków. Kwota przyznanego wsparcia wyniosła 454 mln zł, dzięki czemu powstało lub w najbliższej przyszłości powstanie 2748 lokali mieszkalnych, 4 mieszkania chronione, 100 miejsc w noclegowniach oraz 94 miejsc w schroniskach dla bezdomnych.

Program BSK w liczbach

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to aż 1,65 mld zł. Z tego już ponad 1,4 mld zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych (w sumie 175 instytucji) na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów. Powstanie 7135 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 302 miejsca w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach.

Jakie zmiany w programie?

W 2021 r. wszedł w życie tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

W 2022 r. MRiT wprowadziło w programie kolejne zmiany, które spowodowały znaczne zwiększenie skali działania programu. To m.in.:

 • Możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót.
 • Brak konieczności angażowania własnych środków gminy już na starcie budowy.

Efekty działań MRiT

Cały czas oddawane są nowe mieszkania, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach. W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego:

 • 8664 stanowiły lokale komunalne,
 • 3790 to mieszkania społeczne czynszowe,
 • 114 mieszkania chronione.

Powstaną również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych oraz 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinasowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł.

Dla porównania w 2014 r. zakwalifikowano do finansowego wsparcia jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zakwalifikowano 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).

Na co można dostać dopłatę

Bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat może zostać udzielone na:

 • utworzenie lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu,
 • utworzenie mieszkań chronionych – tj. mieszkań przeznaczonych m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających pieczę zastępczą (rodzina zastępcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich), a także dla cudzoziemców,
 • zakup byłych mieszkań zakładowych,
 • utworzenie noclegowni,
 • utworzenie schronisk dla bezdomnych,
 • zwiększenie powierzchni użytkowej noclegowni i schronisk dla bezdomnych,
 • utworzenie ogrzewalni,
 • dostosowanie noclegowni i schronisk dla bezdomnych i ogrzewalni,
 • utworzenie tymczasowych pomieszczeń.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023