Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Pierwsza w Polsce wystawa o morskiej energetyce wiatrowej

Pierwsza w Polsce wystawa o morskiej energetyce wiatrowej
pap/KK
22.06.2024, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

"Bałtyk. Morze zielonej energii" to pierwsza wystawa poświęcona morskiej energetyce wiatrowej, którą obejrzeć można w Gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej. Przedstawia budowę morskich farm wiatrowych, które są częścią polskiej transformacji energetycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Ekspozycja powstała w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawa “Bałtyk. Morze zielonej energii” pokazuje proces powstawania wiatru, historię jego wykorzystania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego, który służy rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Narratorką najważniejszej części ekspozycji została Krystyna Czubówna.

Interaktywna makieta

– Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Ich szybki rozwój będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku możemy przybliżyć ten temat szerokiej publiczności. Wystawa jest nie tylko opowieścią o projektach wiatrowych, które realizujemy na Morzu Bałtyckim, ale także historią polskiej transformacji energetycznej, w której główne role odgrywać będą niedługo wiatr, woda i najnowsze technologie – mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A.
Podczas zwiedzania wystawy zobaczyć można m.in. zdjęcia i filmy pokazujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Ekspozycja prezentuje też szereg unikalnych eksponatów, przekazanych organizatorom przez kluczowych dostawców komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk. To m.in. fragmenty kabli morskich, modele statków czy wentylator stacji transformatorowej.

Gdzie obejrzeć ekspozycję?

Wystawa zlokalizowana jest na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy ul. Tokarskiej 21/25. Jej zwiedzanie dostępne jest w godzinach otwarcia muzeum. Za projekt i wykonanie wystawy odpowiada firma Projekt 007.

Projekty Bałtyk, realizowane przez Equinor i Polenergię, zasilą zieloną energią ponad 4 mln polskich gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane projekty, Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. Jeszcze w tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie.

– Equinor posiada bogate doświadczenie w rozwijaniu projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie. W Polsce offshore to nowy sektor, który ma strategiczne znaczenie dla postępu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Chcemy przybliżyć odwiedzającym wystawę tę szybko rozwijającą się branżę energetyki. Z tej potrzeby i chęci powstała wystawa, która dostarczy wiedzy na temat wykorzystania zasobów naturalnych do wytworzenia energii z morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że wystawa zainspiruje odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku do dalszego rozwoju tej nowej i fascynującej dziedziny energetyki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Wystawa “Bałtyk. Morze zielonej energii”

W zeszłym roku Equinor i Polenergia otworzyły w Łebie pierwsze w Polsce stacjonarne centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. To miejsce, w którym można uzyskać kompleksową wiedzę o inwestycjach realizowanych ramię w ramię przez specjalistów i specjalistki z Polski i Norwegii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024