Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podało, że Siemens jako pierwsza firma w Polsce kupiła zielone gwarancje w ramach Programu PSEW – Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii.

Wytwórcą energii z OZE, który sprzedał te gwarancje jest Polenergia S.A. Gwarancje potwierdzają, że określona ilość energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł. Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Oprócz platformy umożliwiającej zawieranie umów kupna i sprzedaży gwarancji pochodzenia energii na Program składają się również inicjatywy zwiększające wiedzę o zielonej energii oraz wsparcie branży OZE.

– Siemens jest zaangażowany w rozwój energetyki wiatrowej w Polsce od samego początku. Również zakup  gwarancji  jest dla nas wyrazem takiego wsparcia – powiedziała , Anna Grosiak, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemensie. – Energia pochodząca z farm wiatrowych będzie zasilać nasze biura regionalne w Polsce. Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest niezwykle istotny. Jesteśmy firmą, dla której działania biznesowe i obecność na rynku odbywa się przy jednoczesnym zaangażowaniu w politykę proekologiczną. Dlatego też planujemy dalsze uczestnictwo w Programie poprzez zwiększanie naszego udziału w gwarancjach.

Eko lokator Toruń

Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii daje firmom unikalną możliwość wymiernego i precyzyjnego zaprezentowania swoich zabiegów dotyczących ochrony środowiska w Polsce, wspierania lokalnych wytwórców OZE  jak i promowania ekologicznych postaw w naszym kraju.

Zasada działania Programu

Producent zielonej energii, który posiada gwarancję pochodzenia wystawioną przez Urząd Regulacji Energetyki, może ją sprzedać za pośrednictwem Axpo Zielonej Platformy https://zielonaplatforma.pl. Nabywca gwarancji może ją wykorzystać w ramach wykazania swoich działań z zakresu zrównoważonego rozwoju i budowania proekologicznej marki wspierającej polski produkt. Otrzyma też m.in. możliwość promowania swoich działań proekologicznych, na przykład w postaci Studium Przypadku, które będzie publikowane na stronach Programu i w mediach społecznościowych. Od strony biznesowej uczestnicy Programu otrzymują również wsparcie merytoryczne w przygotowywaniu raportów dotyczących działań z zakresu zrównoważonego rozwoju, redukcji śladu węglowego oraz raportowania miksu energetycznego.

– Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest skierowany do wszystkich chcących potwierdzić, że zużywają zieloną energię wyprodukowaną w Polsce. Stworzyliśmy go w celu nadania polskiemu sektorowi OZE rozpoznawalnego, innowacyjnego i świeżego wizerunku. Dlatego też nasz Program to nie tylko zwykła sprzedaż i kupno gwarancji pochodzenia. Za logiem polskich gwarancji pochodzenia kryje się szczytna i namacalna inicjatywa promowania ochrony środowiska i tego w jaki sposób sektor odnawialnych źródeł energii wpływa na nasze polskie społeczeństwo – wyjaśnił Grzegorz Skarżyński, wiceprezes PSEW.

Pionierska inicjatywa

Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest unikatowy na skalę europejską. Do tej pory w żadnym innym kraju nie uruchomiono ogólnokrajowej inicjatywy tego typu. Nadaje on gwarancjom pochodzenia spójną identyfikację wizualną i dodaje do tego gotowe wsparcie merytoryczne oraz proste i intuicyjne narzędzia sprzedażowo-nabywcze. Jednocześnie udostępnia wachlarz możliwości do promocji marek poprzez dzielenie się proekologicznymi praktykami i oferuje dodatkowe działania marketingowe o szerokim zasięgu.

Axpo Zielona Platforma oferuje wyjątkową możliwość kupienia gwarancji z wybranego przez siebie źródła oraz województwa Polski. Przedsiębiorcy, miasta czy gminy mogą więc wspierać wytwórców OZE w rejonie swojej aktywności. Program ruszył w drugiej połowie czerwca tego roku. Na Zielonej Platformie zarejestrowano blisko 300 GWh energii odnawialnej z pięciu województw. Kolejnych 300 GWh ma dołączyć do końca miesiąca.

– Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii nie tylko daje możliwości zysku wytwórcy, ale również poprzez działania promujące energetykę odnawialną i działania edukacyjne wpływa na wizerunek  branży odnawialnych źródeł energii oraz jej rozwój. Cieszymy się, że jesteśmy pionierami i jako jeden z czołowych wytwórców energii odnawialnej w Polsce zostaliśmy pierwszym uczestnikiem transakcji po stronie producentów – powiedział Michał Kozłowski, wiceprezes Polenergii S.A.

Potencjał gwarancji pochodzenia energii pokazuje przykład europejskich krajów, w których ten system funkcjonuje od kilkunastu lat. Według międzynarodowej organizacji AIB zrzeszającej podmioty wystawiające gwarancje pochodzenia w Europie, tylko w 2014 roku wystawiono gwarancje na ponad 350 TWh energii.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj