W Legnicy pojawił się pierwszy w mieście butelkomat. Ma pomóc w walce z plastikiem.

Urząd Miasta w Legnicy poinformował, że znajdujący się na terenie miasta sklep Decathlon zainstalował pierwszy w Legnicy automatyczny butelkomat. Każdy mieszkaniec może wrzucać puste plastikowe butelki o różnych rozmiarach do kontenerów i uzyskać premię w postaci 5 punktów. Za 1000 otrzyma bon o wartości 20 zł do wykorzystania w sklepie tym sklepie.

Dla mieszkańców i środowiska

Butelkomat przyjmuje czyste, niezgniecione butelki z polskiej dystrybucji. Nakrętki trafiają na cele charytatywne do odrębnego pojemnika. Cała procedura zdawania butelek jest przedstawiona graficznie na urządzeniu.

– Na razie to jeszcze akcja edukacyjna, ale wierzę, że zachęci inne firmy i sklepy, by mogło z butelkomatów korzystać jak najwięcej legniczan. To się opłaca, a każde takie działanie ma wielki sens – podkreśla Jadwiga Zienkiewicz, zastępczyni prezydenta Legnicy.

– Projekt współtworzymy z firmą Sortbox, producentem butelkomatów, która użyczyła nam urządzenie na rok. Bardzo wierzę w ten projekt – powiedział Mateusz Martin, lider sklepu. – Zachęcamy wszystkich do oddawania butelek.

Firma zawarła porozumienie z Legnickim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, które będzie odbierało i segregowało butelki, które trafią do butelkomatu.

„Zrywam z plastikiem”

Firma Decathlon otrzymała certyfikat partnerstwa w ramach ekologicznego projektu „Zrywam z plastikiem”. Akcja została zapoczątkowana w Legnicy w marcu br. Ma to związek z unijnymi przepisami, których celem jest m.in. zakaz sprzedaży sztućców i talerzy z tworzyw sztucznych od 2021 r. Władze miasta zachęcają także do picia wody bezpośrednio z kranów i nie kupowania jej w plastikowych butelkach. Przedstawiciele magistratu prowadzą rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami, którzy mogą wstąpić do projektu. Zachęcają również wszystkich legniczan do promowania ekologii.

Czytaj więcej

Skomentuj