Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pierwszy dom w systemie zero energii

Pierwszy dom w systemie zero energii
29.01.2009, o godz. 15:56
czas czytania: około 2 minut
0

Pod Olsztynem powstał pierwszy dom w systemie "zero energii" - ze zintegrowanym systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej. Koszt ogrzewania takiego domu to tylko 40 zł miesięcznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Autorem rozwiązania jest przedsiębiorca budowlany inż. Wiesław Krawczyk, a koncepcja łączy rozwiązania całkowicie nowatorskie z już znanymi – poinformowała Katarzyna Capłap z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Unii Europejskiej i Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Budowa obiektu kosztowała o 10-15 proc. więcej niż budynku tradycyjnego, jednak jego koszty eksploatacyjne wynoszą ok. 40 zł miesięcznie ( w opłaty za klimatyzację latem, ogrzewanie zimą oraz podgrzanie c.w.u. do temp. ok. 35 st. C).

Budynek w systemie "zero energii" buduje się jako bardzo szczelny "termos" – ściany i dach są grubo izolowane, nie ma mostków termicznych, wszystkie detale wykonane są z dużą starannością. Wentylację zapewnia kombinacja nagrzewania i klimatyzacji, działających w jednym systemie kanałów i zapewniających 24-krotną wymianę powietrza w ciągu doby w całym budynku. Dzięki temu klasyczne wietrzenie poprzez otwieranie okien,  kanały oraz kominy wentylacyjne stają się zbędne.

System wykorzystuje energię słoneczną, buforową termikę ziemi (tzw. energię geotermalną) oraz ciepło pasywne. Wszystkie jego elementy wzajemnie się przenikają, tworząc systemem "zero energii". Nowatorstwo koncepcji  polega m.in. na kumulowaniu ciepła słonecznego w specjalnych akumulatorach ziemnych i wykorzystywaniu go do ogrzewania głównie jesienią i zimą. System dogrzewa wówczas ściany zewnętrzne budowli, a latem, gdy działa klimatyzacja, chłodzi je.

Głównym źródłem ciepła dostarczanego z zewnątrz jest słońce. Udoskonalone solary dachowe tworzy zintegrowany system rur polipropylenowych. Rury są ułożone bezpośrednio pod dachem, dzięki czemu nie chłodzi ich wiatr, co występowało w tradycyjnych solarach.

Ważną rolę odgrywa także podziemny akumulator, umieszczony pod płytą fundamentową, który magazynuje niezużyty nadmiar energii oraz mechanizm podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W budynku zastosowano też specjalny grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny obieg powietrza, składający się ze specjalnych wentylatorów "rura w rurze", separatorów powietrza i komór kierunku jego przepływu. Całością steruje specjalny procesor.

Ponadto dom jest przyjazny dla środowiska: niczego nie spala, nie emituje też do atmosfery zanieczyszczeń. Spełnione są w nim wymogi w zakresie ograniczania emisji CO2.

Inżynier Wiesław Krawczyk, autor rozwiązania podkreśla, że zasadniczo każdy projekt architektoniczno-konstrukcyjny można zaadaptować do tej technologii. Ważne, aby dom był odpowiednio zaizolowany i miał energooszczędne okna. Inżynier Krawczyk opatentował już swój pomysł, a teraz planuje dalej budować w tej technologii.

Fot. inż. Krawczyk

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024