W Świętochłowicach (woj. śląskie) otwarto pierwszy w Polsce w pełni ekologiczny basen z naturalnie filtrowaną wodą, która nie zawiera chloru. Z obiektu można korzystać także w chłodniejsze dni, ponieważ wodę podgrzewa system kolektorów słonecznych.

Nowa pływalnia wybudowana została na miejscu zamkniętego od 12 lat – ze względu na zły stan technicznych – starego basenu. Teraz mieszkańcy, którzy skarżyli się na brak kąpieliska, mają do dyspozycji nowoczesny obiekt o powierzchni 1200 m2, w którym wodę oczyszcza ekologiczny system bazujący na mieszance kruszyw, roślin oraz bakterii przyjaznych człowiekowi. Nowy basen został wykonany w technologii „stawu naturalnego”. Basen „Skałka” został podzielony na dwa sektory – rekreacyjny i funkcjonalny. W tym drugim znajduje się system filtracyjny z częścią hydrobotaniczną oraz częścią wypełnioną zatopionym kruszywem i roślinami. Zastosowanie takiego rozwiązania jest w Polsce nowością, choć ekologiczne baseny funkcjonują już od dawna w Szwajcarii, Niemczech i Włoszech.

Ekologiczny sposób filtrowania wody sprawia, że z kąpieliska mogą korzystać bez przeszkód zarówno dzieci, jak i osoby uczulone na chlor lub inne środki chemiczne. Wszystkie osoby pływające w basenie zyskują też większy komfort, gdyż przypomina on bardziej naturalne jezioro niż sztucznie oczyszczane kąpielisko.

W dłuższej perspektywie wdrożenie nowej technologii w połączeniu z zamontowaniem kolektorów słonecznych do podgrzewania wody pozwoli zredukować koszty eksploatacji oraz wydłużyć czas korzystania z obiektu. W tym roku z nowego kąpieliska, którego inwestorem jest miasto Świętochłowice, będzie można korzystać do końca września.
Kąpielisko „Skałka” to nie tylko basen z czterema torami do pływania, strefą dla niepływających, zjeżdżalnią oraz częścią filtracyjną. Obok basenu znajduje się budynek z salą fitness i siłownią oraz sześć boisk do squash, które spełniają wymogi World Squash Federation. Mieszkańcy Świętochłowic mogą też korzystać z pobliskiej ścianki wspinaczkowej oraz parku linowego.

Wartość inwestycji oszacowano na 15,5 mln zł, z czego 10,8 mln zł pozyskano z funduszy europejskich w ramach instrumentu finansowego JESSICA.

Źródło: Urząd Miejski w Świętochłowicach

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj