Zaawansowaną technologię odzysku umożliwiającą oddzielenie powłoki od tkaniny poduszki powietrznej opracowała grupa Solvey. Rozwiązanie to zostanie zastosowane w powstającym zakładzie przemysłowym, który od 2016 r. będzie działać w Gorzowie Wielkopolskim.

Projekt o nazwie Move4earth™ obejmuje recykling tkanin technicznych ze źródeł poprzemysłowych. Technologia ta prowadzi do powstania wysokiej jakości poliamidu 6.6, bez znaczącej utraty kluczowych właściwości materiału, z zachowaniem stabilnej lepkości i dobrych właściwości mechanicznych.

Jednym z celów projektu jest również opracowanie możliwości wykorzystania powłoki silikonowej, stanowiącej do 15% całości materiału. – Ponad 70% wszystkich samochodowych poduszek powietrznych w Europie robi się z pokrytych silikonem tkanin nylonowych, opartych głównie na PA6.6 – wyjaśnia Richard Bourdon, Kierownik projektu Move4earth™ w Solvay. – Niektóre regulacje prawne, np. Dyrektywa 2000/53/WE, określają wyśrubowane wymagania dla recyklingu i ponownego wykorzystywania materiałów znajdujących się w pojazdach. Niestety żadne tego typu rozwiązanie nie zostało wprowadzone dla poduszek powietrznych. Naszym średnioterminowym celem jest znalezienie skutecznego sposobu na ponowne stosowanie materiałów użytych do produkcji tych elementów oraz tworzenie poliamidów 6.6. Poliamidy te można wykorzystywać w wielu produktach zaprojektowanych zgodnie z zasadami ochrony środowiska – podsumowuje Bourdon.

Krok ku gospodarce o obiegu zamkniętym

Projekt stanowi odpowiedź na potrzebę opracowania bardziej efektywnych rozwiązań recyklingowych, aby zminimalizować ilość niewykorzystywanych cennych odpadów będących tworzywami konstrukcyjnymi.

Zapotrzebowanie na efektywne kosztowo, a jednocześnie specjalistyczne tworzywa sztuczne z recyklingu staje się coraz większe w całej Europie. Producenci i przetwórcy szukają sposobu na ograniczenia swojej zależności od surowców kopalnych, których ceny są bardzo chwiejne – mówi Peter Browning, Solvay Engineering Plastics General Manager. – Oprócz tego, Komisja Europejska planuje pod koniec bieżącego roku zmianę przepisów dotyczących odpadów. Wszyscy liczący się gracze na rynkach PA6.6 spodziewają się nowych rozwiązań ustawodawczych w zakresie ekologicznego projektowania i recyklingu. Większość chce, aby zawartość elementów pochodzących z recyklingu była w ich produktach na poziomie powyżej 20% do 2020 r. – zaznacza Browning.

Czytaj więcej

Skomentuj