Utrapieniem łódzkich chodników i trawników są psie odchody. Do sprzątania po swych pupilach mają przekonywać działania podejmowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.

– Będziemy sprzątać, edukować, ale i karać tych, którzy celowo łamią zapisy regulaminu czystości. Chcemy uświadamiać przede wszystkich młodych ludzi. Wiemy, że to nie jest łatwe zmienić zachowania i mentalność ludzi – mówił wiceprezydent Dariusz Joński.

O obowiązkach związanych z posiadaniem czworonogów, które wynikają z „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na Terenia Miasta Łodzi” można się dowiedzieć z informatora pt.: „Pies w mieście” wydanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej. Od września trafią one do łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów.

W Furtkach Miejskich, delegaturach i Wydziale Gospodarki Komunalnej można obecnie bezpłatnie pobrać czarne torebki foliowe. W najbliższym czasie zakupione zostanie 60 tys. zestawów: papierowa torebka i łopatka. Zestawy te również dostępne będą w furtkach miejskich, delegaturach i Wydziale Gospodarki Komunalnej. Zebrane odchody można wyrzucać do specjalnych „psich stacji” oraz do zwykłych śmietników, które są wyposażone w worki foliowe. Spory asortyment do sprzątania oferują również specjalistyczne sklepy z artykułami dla zwierząt.

W ostatnim czasie miasto podpisało porozumienie z 22 spółdzielniami mieszkaniowymi. Na koszt gminy na terenach łódzkich osiedli zostanie ustawionych ponad 320 koszy na odchody. Do obowiązków spółdzielni mieszkaniowych będzie należało sprzątanie wokół nich i zakup worków. Kolejne trzysta koszty pojawi się na pozostałych terenach. Tym samym ich liczba w Łodzi wrośnie do 2,5 tys.

– Zapis regulaminu mówi wyraźnie, że osoba wyprowadzająca psa na spacer musi ze sobą mieć woreczek na odchody. Oczywiście może się zdarzyć taka sytuacja, że ktoś będzie miał tylko jedną torebkę, którą zużyje i w momencie kontroli nie będzie mógł jej okazać. Na wszelki wypadek powinno się posiadać drugą – mówi Waldemar Walisiak naczelnik oddziału dzielnicowego Łódź-Śródmieście Straży Miejskiej.

Od początku roku straż miejska ukarała mandatami ok. 300 właścicieli psów niestosujących się do zapisów regulaminu czystości i udzieliła ok. 140 pouczeń.

Z myślą o właścicielach czworonogów w Łodzi prowadzony jest program bezpłatnego chipowania psów. W tym roku nap ten cel przeznaczono ponad 60 tys. zł. Zabiegi finansowane przez miasto można wykonać w 17 placówkach na terenie Łodzi.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj