Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Piotrkowska pod ochroną?

Piotrkowska pod ochroną?
jw
30.04.2015, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

Miejska konserwator zabytków w Łodzi zapowiedziała utworzenie parku kulturowego na głównej arterii miasta – ulicy Piotrkowskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak informuje Aleksandra Hac z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta – jeszcze przed wakacjami Radzie Miejskiej ma zostać przedstawiony projekt uchwały w sprawie objęcia ul. Piotrkowskiej ochroną parku kulturowego. – Załącznikiem do uchwały jest regulamin, nad którego treścią zaczynamy prace. Regulamin zostanie skonsultowany z łodzianami, przedsiębiorcami, mieszkańcami ul. Piotrkowskiej i organizacjami pozarządowymi. Zaczynamy kampanię informacyjną dotyczącą utworzenia parku kulturowego i przygotowujemy się do konsultacji. – zaznacza Hac.

Celem stworzenia parku kulturowego na ul. Piotrkowskiej jest uporządkowanie przestrzeni, którą w lutym br. prezydent Bronisław Komorowski uznał za pomnik historii. Przygotowywany regulamin uwzględni takie kwestie, jak zasady wyglądu elewacji, małej architektury i reklam, ale także prowadzenia działalności i funkcjonowania ogródków gastronomicznych. Park kulturowy jest prawną formą ochrony zabytków regulowaną na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. Tworzony jest w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

– Parki kulturowe to szczególnie cenne dla polskiej kultury obszary powoływane w celu ochrony krajobrazu kulturowego, czyli zabytków wpisanych w krajobraz przyrodniczy. Park kulturowy jest narzędziem ochrony prawnej formalnie równym wpisowi do rejestru zabytków, jednak dającym znacznie więcej możliwości. Nie ma bowiem innego narzędzia tak kompleksowej ochrony zarówno zabytków, przyrody, jak i krajobrazu tworzących dziedzictwo kulturowe. – tłumaczy Aleksandra Hac.

Decyzja o utworzeniu parku kulturowego podejmowana jest w drodze uchwały rady gminy, która jako akt prawa miejscowego, wskazuje nazwę parku, jego granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia w nim występujące. Dla obszaru objętego parkiem kulturowym sporządzany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W Polsce funkcjonuje wiele parków kulturowych. Wśród nich m.in.:  Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, Park Kulturowy Kotliny Zakopiańskiej, Park Kulturowy Zespołu Staromiejskiego oraz Zespołu OO. Dominikanów w Jarosławiu czy też Mickiewiczowski Park Kulturowy.

[poll id=”10″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024