Rafineria w Trzebini jest zbyt mała żeby przetrwać w obecnej formie, będzie przekształcana w biorafinerię – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Rafineria należy do spółki Orlen Południe, części grupy kapitałowej Orlenu.

Koncern prowadzi duże inwestycje w celu przedłużenia żywotności rafinerii i poprawy jej efektywności. Obajtek zapowiedział, że spółka zwiększy produkcję biodiesla i biododatków do paliw. Budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego idzie zgodnie z planami i jest zaawansowana w 70 proc. Obajtek podkreślił też, że w 2021 r. oddana zostanie do użytku linia produkcyjna wodoru. 70 proc. jej produkcji będzie przeznaczone do wytwarzania glikolu, natomiast 30 proc. może trafić do napędu pojazdów transportu publicznego.

Obajtek stwierdził też, że druga z rafinerii Orlen Południe – w Jedliczach – będzie miejscem dużej inwestycji i będzie produkować bioetanol, co zapewni jej przyszłość. Przypominał też, że jednym z założeń nowej strategii koncernu do 2030 r. jest spadek emisyjności działalności, co będzie się wiązało z koniecznością dużych inwestycji. Firma jest przygotowana do wchłonięcia środków na transformację energetyczną i chce w niej aktywnie uczestniczyć.

Czytaj więcej

Skomentuj