Northland Power z Kanady ma być partnerem branżowym PKN Orlen w projekcie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca obejmie przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Jej budowa ma ruszyć w 2023 r., a oddanie do użytku planowane jest na 2026 r.

Przedmiotem partnerstwa z Northland Power będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW, a kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49 proc. udziałów. Northland Power to notowana na giełdzie w Toronto spółka z ponad 30-letnim doświadczeniem w projektowaniu, realizacji i zarządzaniu inwestycjami energetycznymi.

Umowa będzie obowiązywać przez 35 lat, a po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Sfinalizowanie transakcji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. Do tego czasu umowa ma charakter warunkowy.

Nisko i zeroemisyjne aktywa energetyczne Northland Power, zlokalizowane na czterech kontynentach, obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania. Kanadyjska spółka zaliczana jest do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, przy czym jest deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji.

PKN Orlen wyjaśnił, że prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej prowadzi poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW – jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby.

Czytaj więcej

Skomentuj